Garbaty, zbyt duży nos z pewnością nie umknie twojej uwadze, jeśli patrzysz na czyjąś twarz. Niestety, jeśli nos nie jest symetryczny, potrafi bardzo rzucać się w oczy. Wielu pacjentów korzystających z operacji nosa zwraca uwagę, jak bardzo ich życie zmieniło się po tym zabiegu. Czy każdy krzywy nos można poddać operacji? Ile kosztuje zabieg? Przeczytaj!

Operacja nosa – na czym polega?

Modelowanie nosa, czyli rhinoplastyka to zabieg, który polega na zoperowaniu nosa, gdy jest garbaty, za duży, niesymetryczny lub krzywy. Chirurg podczas zabiegu może wykonać korekcję części chrzęstnej lub kostnej nosa – od tego zależy czy zabieg będzie bardziej skomplikowany, czy nie oraz jaki rodzaj znieczulenia zostanie zastosowany (miejscowe lub ogólne). Podczas plastyki nosa lekarz za pomocą cięć wewnątrznosowych lub zewnątrznosowych w odpowiedni sposób modeluje nos. Nadaje mu określony kształt i na koniec zakłada tamponadę, szwy i gips. Od tej pory nos jest opuchnięty i zanim się odpowiednio ukształtuje, musi minąć kilka miesięcy. W zależności od tego, jaki będzie zakres operacji nosa, zabieg będzie kosztował od ok. 8000 do 22000 zł.

Przygotowanie do operacji nosa

Jest to zabieg, do którego należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem, który oceni zakres i możliwy do uzyskania efekt zabiegu. Podczas tego spotkania chirurg wyjaśni też, jak będzie przebiegała rekonwalescencja po operacji nosa i jak będą wyglądały blizny. W zależności od tego, jaki zakres plastyki nosa planujemy, przed operacją należy wykonać szereg najpotrzebniejszych badań laboratoryjnych (dostosowanych do znieczulenia ogólnego bądź miejscowego). Lekarz przed operacją zaleci zrezygnowanie z palenia papierosów, picia alkoholu oraz przyjmowania niektórych leków (np. tych rozrzedzających krew). Przed zabiegiem warto również przejść na lekkostrawną dietę.

Rekonwalescencja po operacji nosa

Należy się przygotować do tego, że po operacji nosa rekonwalescencja jest dość uciążliwa. Tamponadę z nosa wyciąga się następnego dnia, gips zostaje zdjęty w okolicy 7. doby po zabiegu. Po operacji nos jest opuchnięty, pojawiają się siniaki, należy nawilżać śluzówkę nosa, stosując specjalne krople. Przez 3 tygodnie po zabiegu należy na noc zakładać specjalny gips. W związku z tym, iż w czasie rekonwalescencji nos będzie się goił i kształtował, należy na niego bardzo uważać. Starać się unikać wszelkich sportów kontaktowych, które mogą go uszkodzić.

Efekt operacji nosa

Plastyka nosa jest zabiegiem, który wymaga od pacjenta dużych pokładów cierpliwości. Jednakże wielu pacjentów równocześnie zaznacza, że są oni zadowoleni z operacji i gotowi na poczekanie na ostateczny efekt, bo jest tego wart. Chirurg kształtuje nos tak, aby stał się prostszy, symetryczny i harmonijny, dlatego po operacji nosa zdecydowanie zmienia się wygląd twarzy. Pacjenci często zaznaczają, iż korekcja nosa sprawiła, że pozbyli się swoich kompleksów i już nie wstydzą się np. swojego profilu w lustrze lub na zdjęciach.

Źródło: https://drwitwicki.pl/zabiegi/twarz/korekcja-nosa/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści