Jagody goji są niewielkimi, czerwonymi owocami, które zaliczane są do grupy superfoods. W niewielkich owocach jagodowych rośliny znajduje się bogactwo witamin, minerałów, a także antyoksydantów, które prozdrowotnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Coraz więcej osób pasjonujących się zdrowym odżywieniem decyduje się na samodzielną uprawę rośliny w swoim ogrodzie, dlatego warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać uprawa krzewu jagód goji na własnym kawałku ziemi.

Krzew jagody goji - charakterystyka rośliny

Kolcowój chiński, który potocznie nazywany krzewem jagody goji jest rośliną, która należy do rodziny psiankowatych. W fizjologicznych dla siebie warunkach porasta tereny krajów azjatyckich o umiarkowanym klimacie, do których należą Chiny, Japonia, a także Tajwan.

Krzew jagody goji jest rośliną owocową, której wysokość po osiągnięciu pełnej dojrzałości oscyluje wokół trzech metrów. Łodygi krzewu posiadają charakterystyczny, łukowato-zwisający pokrój, a na długości pokryte są ostrymi cierniami. Kwitnienie krzewu zazwyczaj odbywa się na przełomie lata i jesieni, w miesiącach sierpniu i wrześniu, natomiast owoce jagodowe pojawiają się dopiero w październiku. Pojawiające się na krzaku jagody goji są niewielkimi, czerwonymi owocami, które wyróżniają się charakterystycznym, podłużnym kształtem. Ich powierzchnia jest bardzo delikatna, dlatego aby uniknąć uszkodzenia zazwyczaj zbierane są z łodyg krzaka wraz z ogonkiem. 

Uprawa krzewu jagody goji - co warto wiedzieć?

Krzew jagody goji nie jest wymagającą rośliną, a jego uprawa w klimacie umiarkowanym nie jest trudna i niemożliwa. Podstawowe informacje, na temat właściwości odżywczych jagód goji oraz hodowania rośliny można znaleźć w ciekawym poradniku na stronie: https://poradnikogrodniczy.pl/jagoda-goji-wlasciwosci-uprawa-w-polsce-gdzie-kupic-sadzonki.php.

Krzew rośliny powinien zostać posadzony na ziemi, która gwarantuje jej korzeniom najlepszy rozwój. Krzak jagody goji doskonale adaptuje się do nawet ubogich warunków glebowych, niemniej jednak najlepsza dla rozwoju ziemia posiada lekko kwaśny odczyn. Podłoże powinno być również dobrze przepuszczalne i żyzne, a gliniaste i podmokłe tereny mogą doprowadzić do obumierania krzaka. 

Krzew jagody goji warto obsadzić na słonecznym, ale spokojnym stanowisku. Duża ilość promieni słonecznych zapewni obfite plony, a porastające krzak owoce będą jędrne oraz pełne witamin i minerałów. Roślina jest bardzo odporna na suszę oraz mróz, jednak dla jej dobra warto osłaniać ją przed naprawdę mroźną aurą.

Pielęgnacja krzewu jagody goji - jakie zabiegi warto wykonywać?

Krzew jagody goji jest rośliną, która nie wymaga wykonywania skomplikowanych, czasochłonnych zabiegów. Jednym z najważniejszych jest przycinanie gałęzi, co umożliwia im prawidłowy wzrost. Krzewy powinny zostać przycięte wczesną wiosną, a po upływie dwóch sezonów od jej obsadzenia - także po zbiorze owoców. Każda gałązka powinna zostać skrócona o jedną trzecią długości, co zmotywuje roślinę do zwiększonego plonowania w kolejnym sezonie.

Aby krzew miał szansę na prawidłowy wzrost warto również pamiętać o regularnym nawożeniu rośliny. Do tego celu należy wykorzystać nawozy mineralne lub organiczne, które wzbogacą ziemię w niezbędne składniki mineralne, zapewniające korzeniom możliwość dostarczania ich do każdej części krzaka. 

Uprawa krzewu jagody goji we własnym ogrodzie staje się coraz bardziej popularna. Zapewnienie roślinie właściwej ziemi, stanowiska, a także stosowanie nawozów z pewnością doprowadzi do obfitego plonowania krzewu. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki