Zauważyłeś niepokojące objawy u swego dziecka? Zastanawiasz się, czy nie wskazują one na cukrzycę? Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać cukrzycę typu 1 u najmłodszych oraz jak wygląda życie malucha z tą chorobą.

Jakie są objawy cukrzycy typu 1 u dzieci?

Rozpoznanie pierwszych objawów cukrzycy, szczególnie u małych dzieci, nie jest łatwym zadaniem. Bardzo ważna jest zatem wnikliwa obserwacja. Pierwszym z sygnałów, świadczącym o nieprawidłowościach, jest wzmożone pragnienie oraz zwiększone oddawanie moczu. Jest to sposób, w który organizm stara się pozbyć i wypłukać nadmiar glukozy. Dzieci mogą mieć problem z koncentracją, pojawia się nadmierne zmęczenie. Pojawić się mogą zawroty głowy, drżenie, nadmierne pocenie oraz drażliwość. Skóra dziecka przybiera wówczas bladego koloru. Mimo zwiększonego apetytu, u Twojego dziecka może nastąpić spadek wagi. Symptomów tych nie możesz zlekceważyć, gdyż mogą świadczyć o początku cukrzycy typu 1.

Stan hipoglikemii może objawiać się także pewnymi nietypowymi symptomami. Jeżeli zatem zauważysz u swojego malucha nagłe zmiany nastroju, koszmary senne i dezorientację po przebudzeniu, zdezorientowanie czy też gwałtowne lub niezdarne ruchy, warto im się bliżej przyjrzeć!

Na czym polega diagnostyka cukrzycy u dzieci?

Aby właściwie zdiagnozować cukrzycę, niezbędna będzie wizyta u lekarza pediatry. Powinien on zlecić wykonanie badań, takich jak krzywa cukrowa oraz sprawdzenie poziomu glukozy na czczo. Jeżeli wynik Twojego dziecka nie będzie mieścił się normie, dalszym badaniem zajmie się poradnia diabetologiczna, w której lekarze specjaliści ustalą przyczynę choroby, wskażą jej typ i dobiorą najlepszy sposób leczenia.

Leczenie cukrzycy typu 1 u najmłodszych – jak przebiega?

Jeżeli Twoje obawy się potwierdzą i u Twojego dziecka zostanie stwierdzona cukrzyca typu 1, konieczna będzie insulinoterapia. Prowadzona jest ona za pomocą zastrzyków lub pompy insulinowej. Drugi sposób jest znacznie wygodniejszy – dzięki pompie insulinowej Twoje dziecko będzie mogło funkcjonować w niemal taki sam sposób jak jego rówieśnicy. Jest to niewielkie urządzenie elektroniczne, które można nosić w kieszeni lub pod ubraniem – dzięki czemu jest niewidoczne na zewnątrz. Warto zadbać o wszystkie akcesoria do pompy, które dostępne są w ofercie sklepu internetowego https://e-diabetyczni.pl.

Leczenie cukrzycy typu 1 nie jest łatwym zadaniem – wymaga ono bardzo dobrej edukacji zarówno dzieci, jak i rodziców. Ważna jest świadomość w zakresie diety, sposobu mierzenia poziomu cukru, wysiłku fizycznego oraz wszystkich możliwych powikłań. Konieczne będą także regularne wizyty w poradni diabetologicznej. Jednak nabycie niezbędnej wiedzy może sprawić, że sposób funkcjonowania Twojego dziecka będzie taki sam jak jego kolegów!