Gdyby policzyć dania z ziemniakami, to ich lista okazałaby się jedną z najdłuższych w historii sztuki kulinarnej. Ludzie na całym świecie uwielbiają smak tej bulwy i trudno się temu dziwić! Ziemniaki mogą pełnić rolę zarówno dodatku, jak i głównego bohatera niezliczonych posiłków. Jeśli nie wiesz jak je przyrządzić lub szukasz na to nowych pomysłów, to czytaj dalej - już niedługo nie zabraknie Ci wiedzy potrzebnej do przyrządzenia dań z ich udziałem!

Pieczone ziemniaki, ziemniaki do zup… jakie wybrać?

Dania z ziemniaków mogą być niesłychanie różnorodne. Są wśród nich zarówno wytrawne, jak i słodkie pozycje. Część z nich jest dobrze znana w polskiej kuchni, natomiast inne z pewnością mogą zaskoczyć Twoich bliskich lub gości. Przed rozpoczęciem gotowania zadaj sobie jednak pytanie: jaki typ ziemniaka będzie właściwy do tego dania?

Warto wiedzieć, że istnieje wiele odmian ziemniaków, a każda z nich nadaje się do przepisów innego rodzaju. Ich szeroki wybór znaleźć można w sklepach sieci Kaufland, których ofertę można sprawdzić pod adresem https://www.kaufland.pl/. Ziemniaki typu A zawierają najmniej skrobi, przez co świetnie nadają się do zup i sałatek. Charakteryzują się też zwięzłym miąższem i trudniej je rozgotować. Właściwa tekstura okaże się dużym atutem, jeśli przygotowujemy np. sałatkę ziemniaczaną - chrupkość warzyw sprawi, że posiłek będzie jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem. Typ A sprawdzi się również w przypadku hiszpańskiej tortilli, czyli pysznej propozycji na śniadanie, kolację lub przekąskę w ciągu dnia.

Ziemniaki typu B określa się czasem mianem ogólnoużytkowych, ponieważ są najbardziej uniwersalne. To właśnie one najczęściej trafiają na nasz stół w charakterze dodatku do mięsa lub innych składników. Idealnie nadadzą się do przyrządzenia puree lub w wersji ugotowanej, podane z dodatkiem masła i koperku. 

Ostatnim typem ziemniaka jest tzw. typ C. Jest on przeznaczony głównie do smażenia i pieczenia, ponieważ posiada większą ilość skrobi. Miąższ tego typu ziemniaków jest mączysty i kruchy, co sprawdza się m. in. przy robieniu frytek oraz placków. Zmniejszona zawartość wody sprawia, że obróbka w tłuszczu i wysokiej temperaturze nadaje im chrupkości. Jeśli chcesz wypróbować mniej znany przepis z ich użyciem, to zainteresować Cię mogą ziemniaki hasselback, idealnie nadające się jako dodatek do mięsa lub samodzielne danie.

Czy ziemniaki są zdrowe?

Ile kcal mają ziemniaki? Okazuje się, że stosunkowo mało - w 100 g zawiera się ok. 60-70 kalorii. Wysokoenergetyczne mogą być natomiast dodatki do nich, które często zawierają wiele tłuszczów i węglowodanów. Dobrym przykładem jest puree, będące świetną pozycją na zimniejsze miesiące, kiedy to potrzebujemy więcej energii.

Niska liczba kalorii nie jest jednak jedyną zaletą ziemniaków - zawierają one również wiele składników odżywczych oraz witamin. Wśród nich znajdziemy między innymi

  • skrobię , czyli cukier złożony, zapewniający energię organizmowi na dłuższy czas,
  • witaminę C, która ułatwia gojenie się ran, spowalnia starzenie się organizmu i ułatwia przyswajanie się żelaza,
  • potas, pierwiastek odpowiadający za prawidłowe ciśnienie krwi,
  • witaminę B3, niesłychanie ważną dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i reszty układu nerwowego,
  • witaminę B6, która pełni kluczową rolę w przebiegu wielu reakcji biochemicznych w ramach ludzkiego organizmu

Ziemniaki nie są więc jedynie pyszne, ale stanowią wartościowy element naszej diety. Jeśli będziemy spożywać je przygotowane w odpowiedni sposób, to pozwolą nam cieszyć się zdrowiem i wyjątkowym smakiem przez długi czas.