Popularne powiedzenie mówi, że jesteś tym, co jesz. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że zdrowe odżywianie jest kwestią niezwykle istotną. Wpływ na stan zdrowia, ogólne samopoczucie czy wygląd włosów i skóry. Zdrowia i zbilansowana dieta dodaje energii do działania, odpowiada za pamięć czy prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną?

Czym jest żywność ekologiczna?

Oferowana przez strefa-zdrowa.eu żywność ekologiczna to produkty roślinne, zwierzęce lub spożywcze produkowane metodami rolnictwa ekologicznego. W tym przypadku nie są wykorzystywane hormony wzrostu, antybiotyki, organizmy modyfikowane genetycznie czy pestycydy i sztuczne nawozy. W praktyce to żywność ekologiczna powinna być uznawana za żywność tradycyjną. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami produkty ekologiczne muszą mieć odpowiednie certyfikaty wydawane przez wybrane firmy. Produkcję żywności ekologicznej reguluje prawo europejskie. W krajach UE produkty ekologiczne są oznaczane tzw. euroliściem. 

Żywność ekologiczna i jej zalety

Przede wszystkim produkcja takiej żywności odbywać się musi zgodnie z pewnymi standardami. Zapewniają one ochronę środowiska naturalnego i ograniczają stosowanie chemicznych środków czy antybiotyków. Produkowane w ten sposób artykuły spożywcze zawierają o wiele mniej pestycydów czy azotanów niż żywność konwencjonalna. Wykazują też mniejsze stężenie mykotoksyn, a więc wtórnych metabolitów grzybów.

Producenci żywności ekologicznej nie mogą sięgać po antybiotyki czy syntetyczne dodatki. Substancje te w negatywny sposób wpływają na mikroflorę układu pokarmowego. Sprzyjają również rozwojowi wielu chorób. Poza tym żywność naturalna zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych czy związków mineralnych. Ma pozytywny wpływ na osoby cierpiące z powodu miażdżycy czy innych chorób. Stosowana może być w profilaktyce żywienia osób starszych czy dzieci. 

Żywność ekologiczna - po jakie produkty warto sięgnąć?

Warto sięgać po produkowane w ekologiczny sposób warzywa i owoce. Dotyczy to przede wszystkim tych produktów, których przed jedzeniem się nie obiera. Tak jest w przypadku jabłek, sałat, selerów naciowych itd. Poza tym okazuje się, że warzywa i owoce z upraw ekologicznych zawierają więcej witamin, minerałów czy przeciwutleniaczy niż te uprawiane w sposób konwencjonalny. 

Dużą popularnością cieszą się również owocowe napoje w wersji bio. Nie zawierają one sztucznych barwników, konserwantów czy stabilizatorów smaku. To o tyle istotne, że na ich szkodliwe działanie są w szczególności narażone małe dzieci. Przy tym nie należy zapominać, że i tak mają one w składzie sporo naturalnego cukru. 

Żywność ekologiczna to również mleko i jego przetwory oraz pieczywo pełnoziarniste. Trzeba jednak pamiętać, że okres ich przydatności do spożycia jest krótszy, niż ma to miejsce w przypadku żywności konwencjonalnej. To wynik tego, że nie zawierają one chemicznych środków konserwujących. 

Oprócz tego warto wybierać ekologiczne oleje roślinne. Są one produkowane z roślin uprawianych metodami naturalnymi z wykorzystaniem mechanicznego wyciskania. Nie są tutaj wykorzystywane chemiczne rozpuszczalniki. Dodatkowo oleje w wersji bio są oczyszczane w wysokich temperaturach. Należy przechowywać je w miejscu chłodnym i zacienionym, aby zapobiec zjawisku utlenienia. Są to produkty spożywcze bogate w cenne kwasy tłuszczowe czy witaminy.