Melanina to bardzo ważny pigment, który znajduje się w organizmie człowieka. Odpowiada on za kolor skóry oraz włosów. Ma również wpływ na kolor oczu. Nazwa melanina pochodzi od greckiego słowa, które oznacza „brąz” lub „ciemną barwę”. Co ciekawe tego typu pigmenty występują również w organizmach zwierząt, nawet tych niewidocznych gołym okiem.

Czym jest melanina?

Melanina to zbiór substancji znajdujących się w organizmie. W przypadku ludzi wyróżnia się następujące rodzaje melanin: neuromelaniny, feomelaniny oraz eumelaniny. Neuromelanina to barwnik, który zawarty jest w ludzkich komórkach nerwowych. Znaleźć go można w substancji czarnej lub miejscu sinawym. Eksperci mimo wieloletnich badań dalej nie przeanalizowali tego, jaką rolę ma euromelanina w organizmie. Druga z nich, czyli Feomelanina to pigment, który ma kolor żółtawo-czerwony. Odpowiadającym za barwy ciemne takie jak brąz oraz czerń, pigment nazywany jest eumelaniną. Jest to najczęściej występujący pigment w organizmie ludzkim. Wszystkie rodzaje melaniy wytwarzane są przez melanocyty. Są to komórki, które znajdują się w naskórku. Pigment ten gromadzony jest w melanosomach i może być dzięki nim transportowany w inne miejsca. Powstawanie tego pigmentu jest uzależnione od obecności tyrozyzny w organizmie. Więcej informacji: https://www.mazidla.com/po-co-skorze-melanina

Ważna rola melaniny w organizmie

Melanina ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest odpowiedzialna za wiele ważnych aspektów, najważniejsze z nich jest to, że chroni skórę przed wieloma czynnikami, które mogą ja uszkodzić. Przede wszystkim chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ uszkadza DNA komórek, które znajdują się w skórze. Uszkodzenie komórek może prowadzić do tego, że skóra zostanie zaatakowana nowotworem. Funkcją melaniny jest rozpraszanie promieniowania, dzięki czemu skóra jest chroniona przed uszkodzeniem. Melanina znajduje się także w oczach, dzięki czemu chroni wzrok przed uszkodzeniem, które wywołane może zostać szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi. Od wielu lat naukowcy badają możliwość wykorzystania melaniny do przeróżnych medycznych celów.

Po co skórze melanina?

Melanina znajduje się w ludzkiej skórze oraz we włosach. Od melaniny zależy to, jakiego koloru są włosy oraz skóra, jej ilość w tkankach ma wpływ na ich barwę. Kolor uzależniony jest od tego, jaka melanina znajduje się w skórze lub włosach. Tym samym eumelanina jest przyczyną tego, że skóra będzie ciemna. Duża ilość feomelaniny spowoduje to, że włosy będą blond a skóra bardzo jasna. Znajdującą się w układzie nerwowym neuromelaninę, znaleźć można w tęczówce. Odpowiada ona za kolor oczu. Neuromelaninę znaleźć można również w nadnerczach.

Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowy poziom melaniny w ludzkim organizmie może być powodem pojawienia się wielu schorzeń takich jak bielactwo, które spowodowane jest tym, że w skórze znajduje się niewiele melaniny. Sytuacja może być również niebezpieczna, wtedy gdy melaniny jest za dużo. To przez to na skórze pojawiają się piegi oraz ciemne plamy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki