Pasożyty ludzkie znajdują się w wewnątrz organizmu człowieka. Pasożyty lokują się się w płucach, mięśniach, stawach, mózgu, skórze, wątrobie czyniąc spustoszenie, a co jest z tym związane powodują nie tylko ból głowy, kłopoty ze snem, alergie, nudności, biegunki ale również problemy z wagą. Można je wykryć nie tylko w jelicie ale w całym ludzkim organizmie człowieka.

Jakie są ludzkie pasożyty

Wyróżnia się wiele rodzajów pasożytów ludzkich m.in. glistę ludzką, owsiki, tasiemca, wszy, włosogłówkę, lamblie i inne. W organizmie człowieka może mieszkać około 300 gatunków pasożytów. Jest to choroba, która na świecie jest najpowszechniejszym problemem. Ludzkie pasożyty są to organizmy bardzo sprytne. Zamiast same zdobywać pożywienie wolą zawłaszczyć je od kogoś innego. Bardzo popularne, a zarazem najgroźniejsze występują w krajach tropikalnych i są bardzo uciążliwe oraz bywają śmiertelne.

W jaki sposób zakażają i jak chronić się przed zakażeniem

Pasożytami ludzkimi możemy zarazić niemal wszędzie. Larwy pasożytów mogą zalęgnąć się w owocach, warzywach, brudnej wodzie, surowym mięsie czy nawet w kurzu domowym. Aby uchronić siebie i najbliższych przed zachorowaniem, przede wszystkim należy często i bardzo dokładnie myć ręce po przyjściu do domu i przed każdym posiłkiem oraz również mając kontakt ze zwierzętami. Myć dokładnie owoce i warzywa (dobrym i sprawdzonym sposobem jest używanie szczoteczki kuchennej do mycia np. cytrusów, ponieważ głęboko zagnieżdżone drobnoustroje na skórkach owoców są nie do wykrycia gołym okiem, więc sama ciepła woda nie pomoże). Również trzeba uważać i powinno się unikać spożywania surowego mięsa np. wołowiny, która podawana jest jako tatar, jak również surowych ryb np. makreli. Należy również pamiętać o regularnym odrobaczaniu i kąpieli zwierząt, a po każdym spacerze odpowiedniej ich higienie. Systematycznie rocznie powinno się zwierzęta odrobaczać. Jeśli prowadzimy przydomowy ogródek, należy unikać podlewania go wodą z zanieczyszczonych źródeł czy podlewanie wodą z szamba.

Objawy

Zakażenie ludzkimi pasożytami wywołuje bardzo dużo objawów i schorzeń. Łatwo pomylić je z problemami zdrowotnymi, dlatego trudno przy różnego rodzaju objawach stwierdzić, że jesteśmy zainfekowani wszelkiego rodzaju drobnoustrojami. Bardzo częste objawy to m.in. biegunka, śluz w stolcu, skurcze, ból brzucha oraz gazy, utrata apetytu, gorączka, kaszel, anemia, alergia, utrata włosów, złe samopoczucie, zapalenie stawów i wiele innych czynników powodujące podejrzenie zakażenia pasożytami.

Diagnostyka

Diagnostyka pasożytów ludzkich, to przede wszystkim badanie kału na obecność pasożytów w organizmie ludzkim. Takie badanie pomaga przede wszystkim na wczesne wykrycie pasożytów, które rozwijają się w układzie pokarmowym. Szybkie ich wykrycie pozwala na całkowite zniwelowanie choroby. Przez to badanie wykryjemy m.in. owsiki, węgorka jelitowego, glistę ludzką, pełzaka czerwonki czy przywre oraz wiele innych pasożytów. Kolejnym badaniem jest badanie parazytologiczne z krwi, które pozwala na wykrycie pasożytów ludzkich, które zagnieździły się poza układem pokarmowym. To badanie polega na analizie próbki krwi w celu wykrycia przeciwciał danego pasożyta m.in. pierwotniaka, stawonogi, tasiemca itd.

Dostępne badanie krwi na obecność pasożytów to testy serologiczne i testy immunologiczne.

Leczenie

Specjaliści zajmujący się leczeniem pasożytów ludzkich przepisują najczęściej leki przeciwpasożytnicze. Tego rodzaju kuracja jest długa i uciążliwa. Trwa ona od kilku tygodni do kilku miesięcy, zwłaszcza wtedy gdy zarażony organizm został wykryty zbyt późno. Lekarze w celu zminimalizowania dalszego rozwijania się choroby radzą, aby jak najczęściej zmieniać ręczniki i pościele, nie przyjmować płynów i pokarmów, które są nieznanego pochodzenia, myć ręce po wyjściu z toalety i powrocie do domu czy po spacerze z psem. Odizolować oraz odrobaczać zwierzęta m.in. psy i koty, aby nie miały dostępu do łóżka w którym śpimy, do jedzenia które spożywamy oraz aby dokładnie czyścić klatki chomików czy ptaków, wymieniać regularnie wodę w miskach oraz dokładnie je dezynfekować. Warto również systematycznie raz w roku przeprowadzić oczyszczanie pasożytnicze domowników i zwierząt domowych. 

Pasożyty ludzkie można zmniejszyć przez ograniczenie spożywania cukrów prostych. Ponadto warto włączyć do diety pokarmy bogate w błonnik, ocet jabłkowy, czosnek, sok żurawinowy, które zakwaszą chociaż w małym stopniu organizm i pozwolą na uniknięcie uciążliwego wirusa.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki