Panicznie boisz się wizyt u stomatologa? Na samą myśl o wizycie przechodzą Cię dreszcze? Najprawdopodobniej cierpisz na dentofobię, czyli strach przed dentystą. Dowiedz się, jak sobie z nim radzić i cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Strach przed dentystą – czym się objawia?

Dentofobia, czyli strach przed dentystą, to przypadłość, z którą borykają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Lęk wzbudza nie tylko samo leczenie, ale i stomatolog czy nawet sama myśl o umówieniu się na wizytę. Strach przed dentystą może przybierać różne formy – od nieprzyjemnego uczucia i pocących się dłoni aż po biegunkę i wymioty. Do objawów zaliczyć można również kołatanie serca czy drżący głos. Niektórzy doznają ataków paniki, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji wykonanie badania stomatologicznego często okazuje się być niemożliwe. Najczęściej strach przed dentystą spowodowany jest nieprzyjemnymi doświadczeniami w przeszłości. 

Dentofobia i jej konsekwencje

Unikanie wizyt kontrolnych u stomatologa niesie za sobą poważne konsekwencje. Należą do nich przede wszystkim rozwój próchnicy, a także licznych bakterii w jamie ustnej, które prowadzą do uszkodzenia szkliwa, a także problemów związanych np. z dziąsłami. Nieleczona próchnica może z kolei prowadzić do całkowitej utraty uzębienia, a także trudnego do zwalczenia brzydkiego zapachu z jamy ustnej. W przypadku osób z nieprawidłowym zgryzem, unikanie wizyt u stomatologa może prowadzić do przewlekłego bólu głowy, zatok, a nawet stawów.  

Jak sobie radzić ze strachem przed dentystą?

Metod radzenia sobie ze stresem związanym z wizytą u stomatologa jest całkiem dużo. Jednak, aby były one skuteczne należy dopasować je do poziomu strachu. Jeżeli fobia jest zbyt wielka, konieczne może być skorzystanie z pomocy psychologa. Z pewnością znajdzie on przyczynę takiego stanu rzeczy i pozwoli oswoić lęk, a także zmienić jego postrzeganie. Najważniejszym etapem leczenia fobii jest uświadomienie sobie przyczyny. Jeżeli jednak fobia nie jest na tyle silna, by paraliżowała, warto skorzystać z mniej inwazyjnych metod. 

Po pierwsze: dentysta profesjonalista

Pierwszym krokiem w pokonywaniu swojej fobii jest znalezienie stomatologa, który będzie profesjonalny i godny zaufania. Podejście do pacjenta jest niezwykle ważne, dlatego warto spędzić trochę czasu na poszukiwaniach „stomatologa idealnego”. Możesz poszukać go w sieci, a także popytać znajomych i rodziny. W pokonywaniu fobii istotne jest zbudowanie relacji z lekarzem. Wpływa to na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i zmniejszenie poczucia wstydu. Poinformowanie lekarza o swoich obawach pozwoli na dopasowanie metody leczenia, a także sposobu komunikacji w taki sposób, by było to najbardziej komfortowe dla Ciebie.

Po drugie: wysokiej jakości usługi stomatologiczne

Kolejną istotną kwestią jest korzystanie z wysokiej jakości usług stomatologicznych. Bardzo często strach przed dentystą wynika z doświadczeń związanych z leczeniem stomatologicznym, które wykonywane były kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt lat temu. Obecnie stomatolodzy korzystają z innowacyjnych i nowoczesnych metod leczenia, które często są bezbolesne dla pacjenta. Jednym z takich gabinetów jest AllSmiles Dental w Lublińcu. 

Po trzecie: relaks, odprężenie i pozytywne nastawienie

Przed udaniem się do stomatologa warto się zrelaksować. Może być to słuchanie relaksacyjnej muzyki bądź wspomaganie się herbatkami o działaniu uspokajającym. Dobrym pomysłem może być również spacer, a także medytacja. Czynności te pozwolą na ostudzenie nerwów i odciągnięcie swojej uwagi od strachu.