Fizjoterapia  uroginekologiczna zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką dolegliwości związanych z dysfunkcjami układu moczowo-płciowego, głównie – mięśni dna miednicy. Oparta jest o nieinwazyjne, bezbolesne metody, dostosowane do potrzeb i możliwości pacjenta. Obok farmakoterapii, może stanowić jeden z filarów postępowania terapeutycznego. Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową metodą leczenia, ale dostępną już w większości polskich miast, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi.

Kto może skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?

Fizjoterapia uroginekologiczna skierowana jest przede wszystkim do kobiet, ale mogą skorzystać z niej także mężczyźni. Oparta jest o nieinwazyjne, bezbolesne, zindywidualizowane metody, dlatego odpowiednia jest praktycznie dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Zabiegi fizjoterapeutyczne wspomagają leczenie dolegliwości z dziedziny ginekologii, urologii i seksuologii.

Fizjoterapia uroginekologiczna a ciąża

Fizjoterapię uroginekologiczną zaleca się wszystkim kobietom planującym ciążę, ciężarnym (od drugiego trymestru), a także tym, które już urodziły (siłami natury lub przez cesarskie cięcie). Specjaliści jednego z gabinetów w Krakowie deklarują, że stosowane przez nich metody służą:

  • utrzymaniu dobrej kondycji w czasie ciąży, m.in. odciążeniu dolnego odcinka kręgosłupa,
  • wzmocnieniu mięśni dna miednicy oraz opanowaniu umiejętności ich rozluźniania (jedno i drugie jest niezwykle pomocne  w czasie porodu siłami natury),
  • szybszemu powrotowi do aktywności po połogu,
  • profilaktyce zmian związanych z porodem (np. rozejścia spojenia łonowego, pęknięcia krocza, rozstępu mięśnia prostego brzucha, przepukliny kresy białej),
  • rehabilitacji po porodzie (w przypadku leczenia wyżej wymienionych zmian, a także takich, jak np. blizna po cesarskim cięciu).

Fizjoterapia uroginekologiczna a problemy urologiczne

Pacjentki krakowskiego gabinetu często zmagają się także z takimi dolegliwościami, jak nietrzymanie moczu, częstomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Ich przyczyn jest bardzo wiele – od komplikacji okołoporodowych, po siedzący tryb życia. W zależności od etiologii schorzenia, przyjmuje się inne postępowanie terapeutyczne. W każdym przypadku jednak pomocne są ćwiczenia wzmacniające przeponę miednicy, mięsień poprzeczny brzucha oraz całą obręcz miednicy i kręgosłupa. Krakowscy fizjoterapeuci służą także instruktażem w zakresie profilaktyki nietrzymania moczu.

Fizjoterapia uroginekologiczna a życie płciowe

Według fizjoterapeutów uroginekologicznych z Krakowa, liczną grupę pacjentek korzystających z  ich usług stanowią kobiety skarżące się na dolegliwości podczas współżycia z partnerem. Ból w okolicach intymnych może być powikłaniem po porodzie lub przebytych operacjach ginekologicznych, a także objawem takich schorzeń, jak dyspaurenia, pochwica czy wulwodynia. W każdym przypadku można zastosować leczenie farmakologiczne, ale fizjoterapia uroginekologiczna jest jego bardzo dobrym uzupełnieniem. Zwykle bowiem ból spowodowany jest wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy. Paradoksalnie, brak satysfakcji ze współżycia może być także konsekwencją nadmiernego rozluźnienia pochwy. Ćwiczenie mięśni dna miednicy jest zatem pomocne w każdym z wymienionych przypadków.

We wszystkich obszarach swoich działań fizjoterapia uroginekologiczna znacząco przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości i podniesienia komfortu życia pacjentek.