Bardzo wielu panów zwraca się z pytaniem postawionym do lekarzy, farmaceutów, kosmetologów, a nawet osób zajmujących się ziołolecznictwem. Prawda jest taka, że o wiele łatwiej je zatrzymać niż cofnąć, jednak w kwestiach urody, także męskiej, współczesna medycyna coraz rzadziej mówi „niemożliwe".

Łysienie u mężczyzn – przyczyny


Przyczyny łysienia u obu płci mogą być najrozmaitsze: od doraźnych jak stres i zła dieta, przez zmiany hormonalne, po poważne choroby i skutki np. chemioterapii. Najczęściej łysienie u mężczyzn prędzej czy później odbywa się fizjologicznie pod wpływem poziomu testosteronu i jego pochodnych oraz niewrażliwości komórek skóry głowy na te hormony. Co ciekawe, mieszki włosowe na twarzy i w innych częściach ciała poziom wrażliwości na testosteron mają odwrotny, więc gęsta broda, owłosiona klatka piersiowa i rosnące szybko zakola często idą w parze.

Jak cofnąć łysienie


Wracając do głównego tematu trzeba powiedzieć, że sposoby na łysienie takie jak specjalistyczne szampony oraz preparaty w kapsułkach i tabletkach pomagają tylko, jeśli włosy wypadają, ale cebulki w skórze pozostają aktywne. Postępujące łysienie świadczy o spadku ukrwienia i aktywności cebulek, a po kilku latach potrafią one już całkiem zaniknąć. Metodą na odzyskanie czupryny, która wtedy może pomóc, pozostaje transplantacja włosów. Brzmi jak niepokojąca operacja? Przyjrzyjmy się, ja czym właściwie polega.

Przeszczep włosów – co to takiego


Ten zabieg medycyny estetycznej polega na transplantacji aktywnych mieszków włosowych z części głowy (lub z innych części ciała) w miejsca, gdzie ich brakuje. Po paru tygodniach gojenia i jeszcze kilku wzrostu włosów można się cieszyć fryzurą jak dawniej. Przeszczep włosów w klinice wykonuje się ostatnio bardzo często w przypadku cofniętej linii czoła lub tzw. zakoli – częstych rezultatów łysienia hormonalnego w genetycznego u mężczyzn.
Przeszczep włosów nie pozostawia widocznych śladów (jest jednak,jak każde przerwanie ciągłości skóry, ryzykowny dla osób ze skłonnością do przerostów blizn keloidowych). Aby go wykonać, pobiera się cienki pasek skóry z mieszkami włosowymi z rejonu potylicy. Następnie dzieli się go na malutkie fragmenty i wszczepia w miejsca, gdzie chcemy, by pojawiły się nowe włosy. Nowoczesne metody wszczepiania ich, nawet z wykorzystaniem robotów medycznych, pozwalają wykonać zabieg możliwie najbardziej bezpiecznie i precyzyjnie, tak aby w efekcie nowe włosy wyrastały w prawidłowych kierunkach ja głowie i aby ślady na skórze nie zdradziły przebycia operacji.