Wybór odpowiedniej poduszki do spania jest bardzo istotny dla zachowania komfortu i jakości snu. Nieodpowiednie ułożenie ciała wymuszone źle dobraną poduszką może sprawić, że obudzimy się rano z bólem karku, kręgosłupa czy ramion. Decydując się na zakup, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim pozycję w jakiej śpimy najczęściej, materiał wypełnienia, rozmiar oraz kształt produktu. Jeżeli mamy problemy ze zdrowiem, również to należy uwzględnić podczas poszukiwań opcji idealnej. Dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak dostosować wybór do indywidualnych potrzeb.

Wypełnienie poduszki i materiał wykonania

W zależności od potrzeb i preferencji możemy zdecydować się na jedną z czterech opcji wypełnienia. Do wyboru mamy poduszki z wsadem naturalnym, syntetycznym i specjalistycznym w postaci lateksu bądź pianki. Pierwsze z nich, czyli wypełnienie naturalne najczęściej zawiera pierze lub puch. Co do powłoki zewnętrznej może być wykonane z wełny, lnu, czy też jedwabiu. Tego typu poduszki są bardzo przyjemne w dotyku i sprężyste. Dzięki naturalnemu wypełnieniu, które możemy z łatwością ułożyć, możliwe jest dopasowanie go do konkretnej pozycji snu i tego, czy wolimy spać niżej, czy też z wyżej ułożoną głową.

Drugim z rodzajów jest wypełnienie syntetyczne, które sprawdzi się idealnie u osób, które mają uczulenie na puch. Włókna, które stanowią wsad, są oddychające, dzięki czemu świetnie odprowadzają wilgoć. Są łatwe do utrzymania w czystości i bez problemu można prać je w pralce. Wypełnienie ze specjalnej pianki termoelastycznej jest dobrym wyborem dla osób, które preferują poduszki o bardziej zbitej konsystencji. Daje to bardzo solidne podparcie głowy i kręgów szyjnych a pianka pod wpływem ciepła dopasowuje się do kształtu ciała. Podobnie jest z wypełnieniem lateksowym, które dobrze dopasowuje się do użytkownika. Jest jednak zdecydowanie bardziej miękkie i przewiewne. Obie opcje są świetnym rozwiązaniem dla alergików.

Wybór poduszki w zależności od pozycji snu

Każdy z nas preferuje odmienną pozycję podczas snu. Nie każdy jednak wie, że od tego, jak śpimy, powinien zależeć wybór odpowiedniej poduszki. Jeżeli najczęściej zdarza nam się zasypiać na boku, dobrym wyborem będzie zakup takiej ze specjalnym wałkiem w okolicy szyi, który zapewni dobre podparcie dla tej części ciała. W takim wypadku sprawdzą się też poduszki o średniej wysokości. Śpiąc na boku, musimy zwrócić uwagę na ułożenie kręgosłupa.

Błędem będzie wybór zarówno zbyt wysokiej, jak i zbyt płaskiej poduszki. W obu przypadkach kręgosłup będzie nieprawidłowo wygięty i obciążony. Jeżeli jesteśmy zwolennikami spania na plecach, poduszka powinna być średniej wysokości i miękkości. Wypełnienie powinno dopasować się do przestrzeni pomiędzy szyją a materacem, aby głowa mogła pozostać we właściwym położeniu względem kręgosłupa i ciała. W przypadku, gdy naszą ulubioną pozycją do spania jest leżenie na brzuchu, warto zaopatrzyć się w poduszkę cienką i miękką. Umożliwi to swobodne oddychanie i ułożenie ciała w prostej linii, bez nienaturalnego wygięcia.

Więcej informacji znajdziecie na: https://sklep.selene.pl/produkty/poduszki,2,5658