Nasz organizm potrzebuje witamin każdego dnia. W zdecydowanej większości przypadku otrzymuje je wraz z pożywieniem. Najwięcej witamin znajduje się w owocach i warzywach. Dlatego podkreśla się, jak ważne jest, aby nie zabrakło ich w codziennej diecie. Okazuje się jednak, że są również takie witaminy, które organizm musi czerpać z zewnątrz, zwłaszcza wówczas, gdy z jakiegoś powodu jest bardziej niż zwykle narażony na powstawanie niedoborów.

Niestety, coraz więcej osób zmuszonych jest do codziennego sięgania po suplementy diety zawierające właśnie witaminy.

Niestety, jedna witamina nie rozwiąże problemu. Każda ma bowiem zupełnie inną rolę do spełnienia. I tak na przykład witamina C wykazuje silne działanie przeciwutleniające, zaś witamina K korzystnie oddziałuje na układ krążenia. Nie trudno więc o wniosek, że w ciągu dnia należałoby sięgać po kilka różnych produktów, aby dostarczyć organizmowi optymalne ilości wszystkich potrzebnych mu witamin. Dla wielu osób byłoby to naprawdę sporym kłopotem. Jednocześnie trzeba pamiętać, że przyjmowanie suplementów powinno iść w parze z właściwą dietą, a także aktywnością fizyczną. To właśnie dlatego opracowano multiwitaminę.

Multiwitamina, czyli co?

Multiwitamina to określenie używane w odniesieniu do kompleksu witamin, które zamknięto w jednym produkcie. Dostępna jest w różnych formach. Postawić można na tabletki, kapsułki, saszetki, a także bardzo lubiane tabletki musujące. Na ogół etykieta produktu jest naprawdę długa. Obejmuje bowiem wszystkie składniki, które zamknięto w preparacie. W multiwitaminie znajdują się zarówno witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, K, E oraz D), jak i te, które rozpuszczają się w wodzie (C, z grupy B).

Multiwitamina jest najpowszechniej stosowana w okresie, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na grypę oraz przeziębienie. Jest to bowiem czas, kiedy dużo bardziej koncentrujemy się na potrzebach naszego organizmu.

Niewątpliwym atutem multiwitaminy jest bogactwo składników, a co za tym idzie naprawdę wszechstronne działanie. Oddziałuje ona bowiem nie tylko na gospodarkę odpornościową organizmu i poszczególne układy, ale wspomaga również utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, włosów, a także paznokci. Składniki, które zawarte są w multiwitaminie sprawiają, że włosy mniej wypadają, a paznokcie przestają się łamać i kruszyć.

Chcąc kupić preparat multiwitaminowy, należy bardzo dokładnie zapoznać się ze składem. W niektórych preparatach tego rodzaju mogą bowiem znajdować się dodatkowe składniki, takie jak konserwanty oraz barwniki. Zawsze warto również skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Również wówczas, gdy chcemy znaleźć preparat idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Zadaniem produktów multiwitaminowych jest uzupełnienie codziennej diety w witaminy, a także składniki mineralne. Sięgając po nie, należy jednak być świadomym tego, że nie zastąpią one zdrowej, dobrze zbilansowanej diety i nie wolno ich traktować jako substytutu zdrowego odżywiania.

Więcej informacji na MedSowa