Żylaki to jedna z tych chorób cywilizacyjnych, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nieestetycznie wyglądające, poszerzone żyły, pojawiają się, gdy krew w organizmie nie krąży prawidłowo. Początkowe objawy, do których należą m.in. nocne skurcze łydek, mrowienie i uczucie ciężkich nóg, mogą doprowadzić do pojawienia się na skórze pajączków, a później widocznych, zdeformowanych żył. Jak się przed tym ustrzec?

Profilaktyka

Wszyscy Ci, u których wykryto podwyższony czynnik ryzyka związany z występowaniem żylaków, powinni jak najszybciej podjąć działania mające na celu zapobiegnięcie ich objawów lub skuteczne ich opóźnienie. Do zestawu czynności, które możemy wykonać sami bez konsultacji z lekarzem, należy przede wszystkim odpoczywanie z nogami podniesionymi do góry. Należy także zainteresować się sportem i rozpocząć regularne wykonywanie chociaż najprostszych  ćwiczeń.  Najlepsze rezultaty dadzą jednak piesze wycieczki lub jazda na rowerze.

Osoby ze skłonnościami do żylaków nie powinny pić dużej ilości alkoholu, bo ten powoduje rozszerzanie się żył. Odradza się także długie kąpiele w gorącej wodzie i częste opalanie się. Dobrą inwestycją będzie zaopatrzenie się w rajstopy uciskowe lub rajstopy przeciwżylakowe. Akcesoria przeznaczone do przeciwdziałania żylakom znajdziesz na https://salonzdrowia.com.pl/k/produkty-przeciwzylakowe/. Dobrej jakości produkty przeciwżylakowe w odróżnieniu od zwykłych rajstop są elastyczne i nie uciskają kończyn.

Sposoby leczenia

Najpopularniejszym sposobem leczenia żylaków są rajstopy przeciwżylakowe. Mogą być one używane do zwalczania objaw choroby lub jej wcześniejszego powstrzymywania. Kolejnym sposobem jest zażywanie leków mających poprawić elastyczność naczyń i ścian żylnych. Działają one również przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Pamiętajmy, aby przyjmować leki tylko zgodnie z zaleceniami lekarza, a w tym przypadku chirurga naczyniowego. W przypadku wysokiego stopnia zaawansowania choroby, rajstopy przeciwżylakowe nie pomogą zahamować jej rozwoju. Wtedy konieczna jest interwencja w postaci leczenia operacyjnego. Bardzo dobre rezultaty daje terapia z użyciem lasera, jednak może ona powodować powikłania w postaci stanu zapalnego na skórze.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na żylaki wpływ ma także sposób, w jaki się odżywiamy. Jeśli wiemy o naszych skłonnościach, powinniśmy zadbać, aby w naszej diecie znalazło się dużo produktów z wysoką zawartością błonnika. Cenne będą też warzywa i owoce, ponieważ zawierają wspomagającą produkcję kolagenu witaminę C. Urozmaicone posiłki składające się z ryb, ciemnego chleba i zdrowych tłuszczy także wyjdą nam na dobre. Jeśli chodzi o napoje, to na pewno warto włączyć do jadłospisu kakao i zieloną herbatę.

Rajstopy uciskowe oraz inne produkty przeciwżylakowe są niezwykle pomocne we wczesnym stadium choroby. Czasem jednak okazują się niewystarczające i wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty.