Coraz więcej osób ma problemy związane ze słuchem. Aby przekonać się o jego kondycji, warto udać się na profesjonalne badanie.

Doskwierają Ci szumy uszne? A może coraz częściej niedosłyszysz? W takim przypadku konieczny może być aparat słuchowy, który poprawi jakość słuchu. Przed zakupem takiego urządzenia warto jednak udać się do specjalisty, który będzie mógł przeprowadzić profesjonalne badanie słuchu i zalecić dalsze postępowanie.

Na czym dokładnie polegają badania słuchu? Jakie są wskazania do wykonania takich badań? Co wtedy, gdy wykażą one ubytek słuchu lub inne dolegliwości? Zadbaj o swój słuch i sprawdź te porady!

 

Badanie słuchu – co to jest?

Badanie słuchu to badanie polegające na ocenie reakcji organizmu na stymulacje dźwiękową. Tego typu badania podzielić można na dwie kategorie, a mianowicie na badania subiektywne oraz obiektywne.

Badania subiektywne to te, które wymagają aktywnej współpracy badanego. Z kolei badania obiektywne takiej współpracy nie wymagają. W zależności do typu badania słuchu stosuje się różne metody oceny jego kondycji.

 

Rodzaje subiektywnych badań słuchu:

 • audiometria tonalna – najczęściej prowadzone badanie słuchu, które polega na pomiarze przewodnictwa powietrznego lub kostnego
 • audiometria wysokoczęstotliwościowa – badanie wysokich częstotliwości, stosowane podczas ubytków spowodowanych hałasem czy starzeniem narządu słuchu we wczesnych stadiach
 • audiometria mowy – podczas badania stosuje się testy zdaniowe, audiometrię słowną lub testy liczbowe
 • test wyrównania głośności – stosowany w przypadku asymetrycznego ubytku słuchu

 

Rodzaje obiektywnych badań słuchu:

 • otoemisja akustyczna – wykrywa niedosłuchu pochodzenia ślimakowego
 • tympanometria – pomiar odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej przy różnicach ciśnienia w przewodzie słuchowym
 • słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu, BAEP, ABR
 • odruch z mięśnia strzemiączkowego

 

Zatem w gabinetach laryngologów oraz protetyków słuchu wykonać można szereg badań skupionych na ocenie jakości słuchu. Kiedy warto pomyśleć o wzięciu w nich udziału?

 

Wskazania do wykonania badania słuchu:

 • niedosłuch albo jego podejrzenie
 • szumy uszne
 • zaburzenia równowagi
 • zawroty głowy

 

O zapisaniu się na badanie słuchu warto pomyśleć wtedy, gdy pojawiają się ku temu konkretne przesłanki. Pogłaśnianie telewizora lub radia, problemy z rozpoznaniem, co mówią do nas inni, trudności w odróżnieniu mowy w hałasie – to najczęstsze wskazania. Zaleca się także profilaktyczne badanie słuchu u osób po 50. roku życia.

Najczęściej w celu badania słuchu stosuje się pierwsze z wymienionych badań, czyli audiometrię tonalną. Na czym dokładnie polega tego typu badanie?

 

Audiometria tonalna – przebieg badania słuchu

To najbardziej popularne badanie słuchu zaliczane do kategorii badań subiektywnych ma na celu ocenę progu słyszenia i określić ewentualny typ i stopień ubytku słuchu.

Badanie to wykonuje się w specjalnej kabinie pomiarowej, gdzie badany zakłada słuchawki i ma do dyspozycji specjalny przycisk odpowiedzi. Podczas badania specjalista przekazuje do słuchawek tony pomiarowe o konkretnym natężeniu i częstotliwości. Badany powinien nacisnąć przycisk wtedy, gdy zaczyna słyszeć dźwięk. Specjalista stopniowo zmniejsza głośność dźwięku, co pozwala na oznaczenie tego najcichszego ze słyszalnych przez pacjenta.

Wynik badania ma postać wykresu, na podstawie którego można określić kondycję słuchu. Jeśli badanie słuchu wykazało ubytek słuchu, wówczas wynik pozwala na dobór odpowiedniego aparatu słuchowego. Na co warto się zdecydować?

 

Aparaty słuchowe – co wybrać, by słyszeć bez problemów?

Urządzenie takie jak aparat słuchowy pozwala na poprawę jakości słuchu i cieszenie się ponownie z każdego dnia!

Aktualnie w sprzedaży znaleźć można różne nowoczesne aparaty słuchowe, które nie dość, że są bardzo małe, to jeszcze zapewniają optymalną jakość słuchu nawet w przypadku dużych ubytków i szumów usznych.

Aparaty słuchowe można podzielić na dwie kategorie, w tym na aparaty zauszne umieszczane za małżowiną uszną, a także aparaty wewnątrzuszne, które wkładane są do małżowiny usznej.

 

Rodzaje zausznych aparatów słuchowych:

 • aparaty z indywidualną wkładką uszną (BTE) – stosują wkładkę dopasowaną do ucha pacjenta na podstawie jego wycisku, stosowane przy większych ubytkach słuchu
 • aparaty z wężykiem typu Life – wężyk doprowadza dźwięk z urządzenia za uchem pacjenta
 • aparaty ze słuchawką w uchu (RIC) – słuchawka jest umieszczona w uchu pacjenta, wężyk posiada przewód elektryczny zasilający słuchawkę

 

Rodzaje wewnątrzusznych aparatów słuchowych:

 • aparaty wewnątrzkanałowe (CIC) – najmniejsze aparaty słuchowe mieszczące się w kanale słuchowym, dlatego pozostają niewidoczne
 • aparaty kanałowe (CS) – nieco większe od modeli CIC
 • aparaty półpełne (CT) – większe od modeli CS
 • aparaty pełne (IT) – wypełniają wnętrze ucha, są widoczne, ale są też najsilniejsze z dostępnych modeli

 

Chcesz kupić nowoczesny aparat słuchowy, którego cena jest na Twoją kieszeń? Sprawdź już teraz dostępne modele aparatów słuchowych oferowane przez firmę Bernafon!