Badanie holterowskiego EKG to nieinwazyjny sposób na przebadanie pracy serca. Badanie może być zlecone przez Twojego kardiologa w przypadku, gdy miewasz omdlenia, utraty przytomności, bóle w klatce piersiowej lub kołatanie serca.

Standardowe badanie holterowskie trwa 24 godziny. Badanie wykonywane jest za pomocą małego urządzenia, które pacjent musi nosić ze sobą cały czas. Do urządzenia podłączone są elektrody przyczepione elektrody do klatki piersiowej. W holterach typu event w momentach, gdy wystąpi incydent można zarejestrować go za pomocą przycisku znajdującego się na urządzeniu.

Badanie pozwala na powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta takimi jak np. ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca wraz z zapisem EKG w którym były odczuwane. Badanie holterowskie pozwala również na sprawdzenie przez kardiologa czy przepisane leki są odpowiednie lub też czy rozrusznik serca działa prawidłowo.

Jak się przygotować do badania Holter EKG?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, trzeba jedynie przygotować skórę do elektrod. Należy zadbać o to, aby skóra klatki piersiowej była czysta i nie miała na sobie żadnych kremów i olejków. W przypadku osób z owłosioną klatką piersiową rekomendowane ogolenie miejsc, gdzie znajdować się będą elektrody.

Jak przebiega badanie?

Badanie rozpoczyna się od założenia elektrod i konfiguracji holtera. Ważne jest, aby elektrody były podłączone w odpowiednie miejsca na ciele. Po podłączeniu elektrod uruchomiany jest aparat, która zaczyna rejestrację pracy serca. Standardowe badanie powinno trwać 24h. Po 24h godzinach urządzenie jest odłączane wraz z elektrodami.

Zakłócać urządzenie mogą sprzęty elektroniczne takie jak koc elektryczny czy  poduszka elektryczna. Również urządzenia wytwarzające pole magnetyczne może zakłócać sygnał. Należy ograniczyć używanie telefonu komórkowego.

Co zrobić gdy odklei się elektroda?

Należy jak najszybciej podłączyć ją z powrotem. Jeśli elektroda była odłączona przez krótki okres czasu wtedy nie powinno to znacząco wpłynąć na całe badanie. W nowszych modelach urządzeń holterowskich, holter powinien dźwiękiem sygnalizować odpięcie się elektrody.

Dla kogo holter?

Holter sprawdzi się u osób w każdym wieku i stanie. Nie ma zastrzeż, aby stosowały go dzieci i kobiety w ciąży. W przypadku obłożnie chorych również nie ma większych zastrzeżeń co do stosowania badania holterowskiego.

Źródło: Holter EKG - HolterHELP.pl