Żółty nalot na zębach nie musi być już powodem do zmartwień! Na nadchodzący sezon letni zęby można przygotować zarówno w zaciszu domowym, jak i u specjalisty. Wyjaśniamy różnice.

Dlaczego wybielanie zębów?

Białe zęby jeszcze kilka lat temu kojarzone były z międzynarodowymi celebrytami i filmami rodem z Hollywood. Na szczęście czasy się zmieniają i to, co kiedyś było domeną najbogatszych, stało się dostępne również dla każdego z nas. Czy białe zęby rzeczywiście mają takie znaczenie? Otóż tak! Przynajmniej tak twierdzi zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych. Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornia w Berkeley są bowiem jednoznaczne. Białe zęby pozytywnie wpływają na szanse znalezienia pracy (uznało tak 58% oceniających w przyprowadzonym tam eksperymencie), otrzymaniu podwyżki (53%) i wpływają na wyższe prawdopodobieństwo następnej randki (54%). Może właśnie dlatego stomatologia estetyczna cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. W końcu — któż nie zwraca uwagi na twarz rozmówcy?

Wybielanie zębów u stomatologa.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych jest właśnie wybielanie zębów, a najczęściej stosowane metody wykorzystują działanie lamp specjalistycznych, laserów i coraz popularniejszą metodę nakładkową.

Procedura rozjaśniania barwy zębów u stomatologa metodą nakładkową jest bardzo prosta. Dentysta bada pacjenta pod kątem przeciwwskazań do wybielania. Stomatolog sprawdza, czy wszystkie ubytki są zaleczone, a dziąsła są w dobrej kondycji. Kuracji wybielania nie mogą poddać się osoby poniżej 18 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią, stąd kilka pytań z tego zakresu również może mieć miejsce. Gdy dentysta nie wykryje przeciwwskazań do wybielania, stworzy pacjentowi szyny stomatologiczne, które są zwykłym odciskiem zgryzu pacjenta. Takie szyny charakteryzuje bardzo duże dopasowanie do kształtu naszych zębów, co ma bezpośredni wpływ na efekt wybielania. Im większe dopasowanie, tym lepszy rezultat wybielania i wydajniejsze zużycie żelu wybielającego. Z szyn stomatologicznych można korzystać wielokrotnie, stąd perspektywa ich stworzenia ma szczególne uzasadnienia dla osób, które chciałyby utrzymać efekt białych zębów możliwie najdłużej.

Po wyprofilowaniu szyn stomatolog nakłada niewielka ilość żelu do szyn, przykrywając obszary zębów przeznaczone do wybielania. Następnie szyny trzyma się na zębach przez około 30 min, po czym ściąga i czyści. Podczas procedury wybielania stomatolog sprawdza, czy szyna stomatologiczna jest dobrze dopasowana, i czy żel wybielający nie dostał się w nieodpowiednie miejsce jak np. na dziąsła, lub w okolice języka. Jeśli miałoby to miejsce, dentysta usuwa z tego obszaru żel wacikiem i kontynuuje procedurę. Po zakończonej sesji wybielania metodą nakładkową stomatolog przekazuję szyny stomatologiczne oraz pozostałą — nieużytą zawartość preparatu wybielającego pacjentowi. Klient kończy cykl kuracji wybielania w domu, według zaleceń przekazanych przez stomatologa.

Wybielanie zębów w domu.

Wybielanie zębów u stomatologa jest w dalszym ciągu jednym z najpopularniejszych sposobów rozjaśniania barwy zębów. Jednak konkurencyjnym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większe grono zwolenników — jest kuracja wybielająca zęby w domu. Procedura wybielania zębów metodą nakładkową w domu jest bardzo podobna do tej u stomatologa. Z wykorzystaniem wyprofilowanych wcześniej szyn stomatologicznych lub nakładek termokurczliwych ściśle dopasowanych do kształtu naszych łuków zębowych, jesteśmy w stanie rozjaśnić barwę zębów o kilka odcieni. Aby to zrobić, aplikuje się do nakładek żel wybielający i umieszcza je na zębach. Bardzo ważne jest to, by preparat nie znajdował się przez dłuższy okres na dziąsłach. Stąd, gdyby żel wypływał z nakładek na dziąsła — należy go usunąć chusteczką higieniczną. Rezultat wybielania widoczny jest już po pierwszej sesji, która z reguły trwa około 30 min. Kilkukrotne powtórzenie sesji wybielania daje najlepsze rezultaty. Wybielanie nakładkowe uznane jest za jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na rozjaśnianie barwy zębów, i często stosowane jest jako jeden z ważniejszych etapów przygotowań do ślubu.

W domu czy u stomatologa?

Metoda nakładkowa z powodzeniem wykorzystywana jest zarówno w gabinetach stomatologicznych, jak i podczas kuracji wybielania zębów w domu. Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z wybielaniem zębów, oraz nie są pewne, w jaki sposób samodzielnie przeprowadzić sesje wybielania — korzystają przeważnie z wybielania nakładowego w gabinetach stomatologicznych. Klienci, którzy czują się swobodnie z samodzielnym wybielaniem zębów, cenią sobie wygodę aplikacji preparatu dostosowaną do ich napiętego grafiku, czy też kierują się ceną — zazwyczaj przeprowadzają kuracje w zaciszu domowym.

Jaki preparat dostosowany jest do wybielania metoda nakładkową?

Polski rynek obfituje w preparaty wybielające zęby. Dostępne są pasty wybielające, paski i żele do metody nakładkowej. Zdaniem Cosmopolitan — preparaty wybielające marki Dr. Martin Schwarz to dobry wybór. Informacje o żelu wybielającym Expert 38% Dr. Martin Schwarz opublikował również portal Modna Częstochowa. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki