Zabiegi, dzięki którym Twoje stopy staną się piękne, zadbane i zdrowe.

Podologia jest dziedziną kosmetologii, zajmującą się kompleksową pielęgnacją stóp od prostych zabiegów wygładzających, upiększających, po bardziej skomplikowane, jak rekonstrukcja płytki paznokciowej. Na czym dokładnie polega praca podologa, w jakich sytuacjach warto się do niego udać i czym jest pedicure leczniczy?

Czym zajmuje się podolog?

Nazwa tego zawodu pochodzi z greckiego "podos" - stopa oraz "logos" - nauka. W Polsce ta profesja wciąż nie jest wszystkim znana, bowiem dopiero od niedawna, bo od 2015 r. znajduje się na liście wykonywanych w naszym kraju zawodów. Nie każdy zatem wie, że w przypadku problemów ze stopami, warto udać się do gabinetu podologicznego. Warto pamiętać, że choć nazwa może sugerować, iż mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju lekarzem, podolog działa bardziej na zasadzie kosmetyczki. Profesjonalista ma szeroką wiedzę, wciąż ją pogłębia na specjalnych kursach, szkoleniach. Istnieje również kilka uczelni, na których wykładana jest podologia. Jednak w sytuacjach wymagających poważnego leczenia, należy zwrócić się do lekarza medycyny.

W jakich przypadkach zatem można liczyć na pomoc podologa? Może on wykonać masaż obolałych stóp, wymagających porządnego relaksu, udzielić rad dotyczących właściwej pielęgnacji stóp i zapobiegania powstawaniu zmian patologicznych. Podolog zlikwiduje uciążliwe odciski, modzele oraz nagniotki, wyjaśniając przy tym powód ich powstawania. Pomoże zmienić kształt i strukturę paznokcia, a nawet zrekonstruować go, wykona opatrunki na stopy, pięty, pomoże dobrać ortezy, wykona profesjonalne skracanie paznokci, wesprze leczenie stopy cukrzycowej.

Do gabinetu podologicznego powinien udać się każdy, kogo dotyka problem wrastających paznokci. Jest to niezwykle dokuczliwa dolegliwość i bardzo nieestetyczna. U lekarza chirurga, paznokieć zostanie całkowicie zdjęty, co wiąże się z dodatkowym, nawet kilkudniowym bólem po zabiegu i oczywiście szpecący palec. Podolog radzi sobie z problemem w znacznie szybszy i mniej inwazyjny sposób.

Pedicure leczniczy

Problemy ze stopami, wynikające z ich niewłaściwej pielęgnacji, czy też innych czynników chorobotwórczych, mogą przyczyniać się do innych nieprawidłowości w organizmie. Pogorszenie się stanu kręgosłupa, kolan, czy stawu skokowego bywają uzależnione od występujących na stopach modzeli, odcisków, a także od stopnia zmęczenia oraz zniszczenia np. naskórka na piętach.

Pedicure leczniczy zajmuje się oceną kondycji stóp, a nastęnie złuszczeniem zrogowaciałego naskórka, wygładzeniem płytki paznokciowej, wycięciem skórek, wykonaniem peelingu i nałożeniem maseczki regenerującej. Na zakończenie może zostać położony trwały lakier na paznokciach. Jeżeli sytuacja tego wymaga, podolog podczas zabiegu pozbywa się również odcisków, modzeli, zakłada klamrę na wrastający paznokieć lub protezę w przypadku braku części płytki.

Efekty zabiegu widoczne są natychmiastowo, stopy stają się gładsze, paznokcie zadbane, znika uciążliwy ból. Zachęcamy do tego, by przkeonać się o tym osobiście. Sprawdź co jeszcze mogą Ci zaoferować specjaliści z kosmetolog-gdynia.pl.

Podkreślić jednak należy, że pielęgnacja stóp powinna być wpisana w codzienną higienę. Bardzo zaniedbana skóra i paznokcie mogą wymagać bowiem więcej jak jednej wizyty, a dodatkowo powodować dokuczliwy dyskomfort.