Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są coraz częściej – na takie rozwiązanie decydują się osoby w rozmaitym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Szczególnym zainteresowaniem zabiegi te cieszą się przed sezonem letnim, gdy staramy się zadbać o nienaganny wygląd podczas urlopu.

Niestety – taką profesjonalną kurację upiększającą twarz czy całe ciało należy zaplanować odpowiednio wcześniej, gdyż w okresie nasilonej ekspozycji na słońce nie można wykonywać niektórych zabiegów medycyny estetycznej. Jakich? O tym porozmawiamy z naszym ekspertem – kosmetologiem Kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa Karoliną Grobelną.

- Początek wiosny to moment, kiedy rozpoczynamy przygotowania do lata. Chcemy odmłodzić twarz i ciało, aby móc w pełni cieszyć się wypoczynkiem letnim. I tu z pomocą przychodzą nam profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii. Czy wystarczy wykonać wybrany zabieg tuż przed urlopem?

Zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii pomagają znacząco poprawić wygląd całego ciała, zredukować oznaki starzenia się skóry oraz skutecznie pozbyć się większości defektów estetycznych. Jednak błędnym jest przekonanie, że wystarczy wykonanie pojedynczego zabiegu, aby uzyskać pożądany efekt. Konieczne jest wykonanie serii kilku, a nawet kilkunastu zabiegów – a zatem wymagany jest spory margines czasowy. I właśnie z tego względu nie należy odkładać wykonania zabiegów na okres tuż przez wyjazdem na urlop.

- Czy konieczność wykonania zabiegów z odpowiednim wyprzedzeniem wynika wyłącznie z konieczności przeznaczenia kilku tygodni na wykonanie serii zabiegów? Czy chodzi wyłącznie o to, aby zdążyć z zabiegami przed wyjazdem i nie przerywać kuracji z powodu wyjazdu na urlop?

Oczywiście, że nie. Najważniejszą kwestią jest konieczność unikania ekspozycji na słońce, co stanowi jedno z najważniejszych zaleceń pozabiegowych w przypadku wielu procedur medycyny estetycznej. Unikanie słońca zalecane jest przez określony czas po wykonaniu zabiegu, ale bardzo często – także przed zabiegiem. Występowanie świeżej opalenizny jest bowiem przeciwwskazaniem do wykonania niektórych zabiegów. Najczęściej jest to okres czterech tygodni po zabiegu – a zabiegi są przecież wykonywane w seriach, co oznacza konieczność unikania kontaktu z promieniami słonecznymi przez wiele tygodni. To uniemożliwia wykonanie niektórych zabiegów tuż przed urlopem letnim.

- Jakich?

Mowa przede wszystkim o laseroterapii. Zarówno zabiegi z wykonaniem lasera frakcyjnego, jak i niefrakcyjnego powinny być poprzedzone czterotygodniową rezygnacją z opalania skóry; i tyle samo czasu należy unikać ekspozycji na słońce po wykonanym zabiegu. Lasery te różnią się działaniem – laser frakcyjny prowadzi do powstania w skórze mikrouszkodzeń, zaś laser niefrakcyjny prowadzi do podgrzania głębszych warstw skóry. W obu przypadkach uzyskujemy efekt resurfacingu skóry, jej odmłodzenia i pozbycia się oznak starzenia. https://neonia.com.pl/laseroterapia/laser-frakcyjny-resurfacing/

- Jakie zabiegi powinniśmy zatem zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem?

Jednym z takich zabiegów jest bardzo często wykonywana przed wyjazdem na wakacje depilacja laserowa. Obecnie dostępne są nowoczesne lasery, które umożliwiają wykonanie skutecznej depilacji laserowej u osób o ciemnej karnacji, jednak świeża opalenizna jest niewskazana. Także po zabiegu depilacji konieczne jest unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie wysokiej ochrony anty UV. A w związku z tym, że konieczne jest wykonanie średnio serii 6 – 8 zabiegów w odstępach 6 -10 tygodni, potrzeba sporo czasu na uzyskanie efektu idealnie gładkiej skóry. W związku z tym początek wiosny to ostatni dzwonek, by zdecydować się na depilację laserową. https://neonia.com.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa-krakow/

- Ale to nie jedyny zabieg, z wykonaniem którego powinniśmy się pospieszyć?

Oczywiście, że nie. Mowa także o innych zabiegach laserowych, m. in. fotoodmładzaniu z wykorzystaniem lasera niefrakcyjnego Dye VL, które umożliwia usuwanie naczynek, przebarwień, zmarszczek czy utraty elastyczności skóry. Spieszyć należy się także z zabiegami wykonywanymi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Zabiegi te to przede wszystkim usuwanie blizn potrądzikowych, rozstępów, redukcja zmarszczek i rozszerzonych porów. Zabiegi te, prowadzące do kompleksowego resurfacingu skóry musza być wykonane przed sezonem letnim – i mówimy tu o zakończeniu terapii, a nie jej rozpoczęciu. Warto jeszcze pamiętać, że latem niewskazane jest wykonywanie głębokich peelingów chemicznych.

- A z jakimi zabiegami nie musimy się spieszyć?

Istnieje szereg zabiegów, które można wykonywać bez względu na porę roku. Jednym z nich jest nieinwazyjny zabieg endermologii https://neonia.com.pl/endermologia/, który umożliwia modelowanie sylwetki, ujędrnienie skóry oraz redukcję cellulitu. Podobne zastosowanie znajduje zabieg z wykorzystaniem fali akustycznej. Ekspozycja na słońce nie jest ponadto przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej, modelowania twarzy kwasem hialuronowym, a także rewitalizujących zabiegów mezoterapii i z osoczem bogatopłytkowym lub fibryną.

 

Klinika urody Neonia