Ręczniki papierowe są najbardziej rozpowszechnionym sposobem osuszania rąk po umyciu w toaletach publicznych. Może się wydawać, że wybór podajnika oraz samych ręczników papierowych jest prosty, jednak jeśli chcemy zrobić to dobrze, to powinniśmy wziąć pod uwagę różne czynniki i nie brać pierwszego z brzegu. Komfort wycierania rąk jest bardzo ważny dla wielu osób i jeśli chcemy zadbać o naszych klientów czy gości, to warto dobrze przemyśleć wybór podajników i ręczników.

Jakie rozróżniamy ręczniki papierowe?

Ręczniki papierowe możemy podzielić na ręczniki papierowe w rolce, w składce ZZ oraz w rolce centralnie dozowane. Podstawową różnicą między ręcznikami składanymi a ręcznikami w rolce jest to, że listki ręcznika, które pobieramy z bindy ręcznika składanego, w przypadku ręczników w rolce są odrywane z rolki. Rolki centralnie dozowane różnią się od tych zwykłych tym, że bardzo łatwo wyjmuje się z nich tuleje, aby móc dozować ręcznik od środka.

Ponadto ręczniki papierowe różnią się między sobą wieloma innymi parametrami takimi jak: ilość warstw, kolor, gramatura, surowiec (celuloza lub makulatura), wodotrwałość, chłonność, miękkość, długość rolki, ilość listków w bindzie. Te wszystkie atrybuty mają znaczący wpływ na ostateczną jakość ręcznika i komfort wycierania rąk, tak więc wybór podajnika ręczników to jedno, a wybór dobrego ręcznika to drugie. Pojemnik na ręczniki nawet za kilkaset złotych będzie niezbyt zadowalający, jeśli będziemy zmuszeni wycierać ręce szorstkim rozlatującym się ręcznikiem.

Jak dobrać pojemnik na ręczniki papierowe do danej toalety?

Na rynku jest bardzo szeroka oferta podajników ręczników dlatego wybór wcale nie jest taki prosty. Pod uwagę musimy wziąć takie rzeczy jak nasz budżet, aranżacja łazienki, natężenie ruchu czy sposób montażu. Pojemniki na ręczniki papierowe najczęściej mają plastikowe lub metalowe obudowy. Plastikowe niekoniecznie są mniej trwałe ponieważ to zależy od rodzaju tworzywa, z którego są wykonane. Stal nierdzewna z kolei nie jest zbyt łatwa w utrzymaniu czystości, dlatego należy przemyśleć, z czym łatwiej będzie nam się obchodzić. Tak samo, jeśli chodzi o pojemność podajnika - jest to zależne od natężenia ruchu oraz tego, czy mamy personel, który będzie regularnie doglądał toalety. Wśród pojemników na ręczniki rozróżniamy:

  • Podajniki ręczników w rolce - papier jest w nich dozowany z leżącej rolki i odrywany pojedynczymi listkami bądź ucinany poprzez podajnik; minusem tych podajników jest wysokie zużycie papieru poprzez wysuwanie się zbyt dużej ilości papieru na raz.
  • Podajniki ręczników składanych - doskonale sprawują się w toaletach publicznych o dużym natężeniu ruchu, ale warto kupować tylko te podajniki, które dozują listki pojedynczo.
  • Podajniki ręczników w rolce centralnie dozowanych - ręcznik dozuje się w nich ze środka po uprzednim wyciągnięciu tulei; istnieje ryzyko rolowania się ręcznika podczas dozowania.
  • Automatyczne podajniki ręczników - ręczniki w nich stosowane to ręczniki w rolce bez perforacji lub z perforacją, zależnie od tego, czy podajnik sam odcina listki ręcznika; najczęściej stosowane w miejscach o wysokich standardach higieny bądź ze względu na ogólny wysoki standard obiektu.
  • Podajniki ręczników nablatowe - są to wolno stojące na blacie podajniki, które jednak są dość rzadko stosowane ze względu na niebezpieczeństwo kradzieży oraz częsty brak blatu w łazience; najczęściej stosowane w małych biurach lub gabinetach kosmetycznych.
  • Podajniki ręczników z koszem na śmieci - są to montowane wnękowo podajniki ręczników (najczęściej składanych) połączone z koszem na śmieci, który służy głównie do wyrzucania tychże ręczników; są to dość duże zestawy i dość drogie dlatego też dość rzadko stosowane.

Ryszard Kurek

Ole.pl