Niestety pomimo znacznego rozwoju cywilizacyjnego, zwiększonej tolerancji i otwartości na inność, wciąż temat seksu jest dla wielu osób krępujący i budzący zażenowanie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wstydzą się rozmów dotyczących swojej seksualności i potrzeb z nią związanych. Często szukają rozwiązań na swoje problemy w Internecie, zamiast po prostu zdecydować się na szczerą rozmowę z partnerem, czy też skorzystać z fachowej pomocy u seksuologa lub psychologa.

Niepowodzenia w łóżku - każdy może tego doświadczyć

Niepowodzenia związane z podejmowaną aktywnością seksualną mogą mieć bardzo różne podłoże - psychologiczne i biologiczne (np. nadciśnienie, przyjmowane leki), które warto zdiagnozować i odpowiednio leczyć. Niepowodzenia w łóżku mogą tak naprawdę dotknąć każdego i w żadnym wypadku nie powinny godzić w męskie ego czy wzbudzać poczucia winy.

Z rutyną w sypialni, spadkiem libido czy choćby rozbieżnością wzajemnych oczekiwań w sferze seksualnej, zmaga się wiele osób. Czasem do rozwiązania problemu wystarczy jedynie szczera rozmowa, mała zmiana, urozmaicenie, ale czasem niezbędna będzie specjalistyczna pomoc seksuologa lub psychologa, który wesprze indywidualną psychoterapią. Szukanie pomocy, by rozwiązać swoje problemy, nie jest powodem do wstydu. Jest naturalną reakcją, tak jak wizyta u internisty kiedy coś nam dolega. Warto więc potraktować seksuologa jako lekarza, który zaradzi na problemy w naszym życiu intymnym. Sprawi, że zaczniemy czerpać pełną satysfakcję z aktywności seksualnej, co przełoży się na lepsze samopoczucie, zwiększoną pewność siebie, poprawiając tym samym nasze relacje w związku. Seksualność człowieka nie jest niczym wstydliwym, a naturalnym o czym warto zawsze pamiętać.

Kiedy iść do seksuologa?

Często za zaburzenia seksualne winę ponosi stres i przemęczenie. Jeśli problemy na przykład z erekcją czy osiąganiem orgazmu są okazjonalne, to nie powinny być powodem zmartwień. Zaś kiedy zaczynają być długotrwałe i uciążliwe, to warto udać się do specjalisty.

Wskazaniami do wizyty u seksuologa będą choćby:

- zaburzenia erekcji i wytrysku, popędu seksualnego;

- bolesne stosunki płciowe;

- trudności w osiąganiu orgazmu lub jego brak;

- uzależnienie od seksu;

- problemy z tożsamością płciową i jej akceptacją.

Lekarz socjolog czy psycholog-socjolog?

Lekarz socjolog zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami seksualnymi o podłożu biologicznym, czyli spowodowane nieprawidłowościami w zakresie biologicznego funkcjonowania organizmu. Lekarz seksuolog może wypisywać recepty i kierować na specjalistyczne badania diagnostyczne w ramach NFZ - do np. kardiologa, urologa, endokrynologa czy psychiatry,

Natomiast psycholog posiadający specjalizację w obrębie seksualności człowieka, będzie pomocny w leczeniu zaburzeń seksualnych o podłożu psychologicznym, kiedy to problemy związane z aktywnością seksualną leżą w psychice, a nie w ciele kobiet czy mężczyzn. Psychoterapia pod okiem psychologa-socjologa takiego jak https://abovo.bialystok.pl/ będzie wówczas najlepszym sposobem rozwiązania istniejącego problemu.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki