O nieprawidłowej profilaktyce u osób w każdym wieku mówi się już od lat. Chociaż postęp w uświadamianiu społeczeństwa jest wyraźny, to wciąż za mało, by można było skutecznie zbić wskaźniki zachorowań na wiele chorób, które zyskały już miano cywilizacyjnych. Odpowiednia profilaktyka ma swój początek w przychodni lekarskiej – to tam zaczyna się rozmowa o zagrożeniach oraz o odpowiednim na nie reagowaniu.

Lekarz rodzinny zna historię naszego zdrowia, często także naszych bliskich. Z takiej charakterystyki można wyciągnąć odpowiednie wnioski – które badania przeprowadzić, aby ustrzec się chorób. Jak przekonuje niewielka przychodnia rodzinna (www.przychodniazbiersk.pl), lekarz pierwszego kontaktu to osoba, od której powinniśmy wymagać dużego wkładu w profilaktykę swoich pacjentów. Na etapie standardowych wizyt odbywa się swoiste szkolenie, uświadamianie ludzi o zagrożeniach. Lekarz ogólny to także ta osoba, która zna aktualne statystyki, obserwując stan zdrowia całego przekroju pacjentów, w zależności od wieku, płci czy zawodu.

Przychodnia lekarska trampoliną do zdrowia

U lekarza rodzinnego powinniśmy dowiadywać się o tym, które badania są dla nas w danym momencie najistotniejsze. Chociaż większość badań nie wymaga skierowania, wielu pacjentów wymaga właśnie takich działań. Wskazać odpowiedni gabinet, specjalistę, scharakteryzować zagrożenia, ocenić ryzyko – od lekarza rodzinnego powinna wychodzić cała gama informacji. W Polsce pacjenci darzą lekarzy ogólnych bardzo dużym zaufaniem, dlatego często ich słowo jest brane bardzo poważnie. Sugestia zasiana w przychodni lekarskiej może stać się początkiem badań, które pozwolą na szybkie wykrycie anomalii i skuteczną reakcję.

Obawa przed złymi wynikami

Za wciąż słaby poziom profilaktyki odpowiadamy po części my sami. Odwiedzamy lekarza pierwszego kontaktu w przychodni lekarskiej tylko wówczas, gdy wyraźnie nam coś dolega, a ból i inne objawy nie pozwalają normalnie funkcjonować. W wielu ludziach rodzi się strach przed uświadomieniem sobie o potencjalnym schorzeniu. Pacjenci wychodzą z założenia – lepiej nie wiedzieć. Taki strach i bierność są szalenie niebezpieczne. Obawy przed badaniami profilaktycznymi również powinien rozwiewać lekarz rodzinny. Jeśli z jego ust usłyszymy o tym, że badania są nieinwazyjne, a także o tym jakie korzyści z nich płyną, z całą pewnością znajdziemy w sobie odwagę do wizyty w przychodni lekarskiej. Tyczy się to szczególnie badań ginekologicznych u kobiet, które uważają takowe za wstydliwe czy żenujące.

Lekarz rodzinny musi mieć czas na rozmowę

Innym problemem, który wpływa na wciąż niezadowalający poziom profilaktyki u polskich pacjentów, jest fakt, że przychodnie lekarskie są przepełnione i brakuje w nich kadry lekarzy pierwszego kontaktu. Efektem tego są ekspresowe, zaledwie pobieżne wizyty, w których nie ma czasu na wywiad lekarski. A jest to przecież podstawowa forma oceny stanu zdrowia pacjenta. Lekarz rodzinny poprzez serię wnikliwych pytań ma podstawy, żeby skierować pacjenta na konkretne badania profilaktyczne do przychodni lekarskiej. Jeśli nie ma na to czasu, wiele objawów pozostaje niezauważonych. To poważny problem...

Zobacz również porady stomatologiczne na Dentysta-stomatolog.kalisz.pl