Masz problem ze sobą? Potrzebujesz pomocy? Sprawdź porady eksperta

Depresja, uzależnienia, czy nerwice to zaburzenia psychiczne wymagające natychmiastowego podjęcia leczenia. Wielu chorych nie wie jednak, gdzie szukać pomocy. Jak znaleźć ośrodek leczenia depresji, czy też ośrodek uzależnień alkoholowych? Jak działają kliniki pomagające cierpiącym z powodu zaburzeń psychicznych?

Płatne czy prywatne ośrodki lecznicze?

Dzisiaj na terenie Polski działa wiele ośrodków publicznych i prywatnych. W którym z nich pacjent otrzyma lepszą pomoc? Pomimo iż publiczne wsparcie zdrowia psychicznego stoi na coraz wyższym poziomie, wciąż to prywatny ośrodek leczenia depresji lub uzależnień jest zwykle uważany za lepsze rozwiązanie. Z czego to wynika?

Podstawowym problemem z placówkami publicznymi jest brak wolnych miejsc w poradniach i szpitalach. Na wizytę u specjalisty często trzeba bardzo długo czekać, a sale w ośrodkach są przepełnione. Natomiast depresja, czy alkoholizm to schorzenia, z których leczeniem nie można zwlekać. Płatne ośrodki leczenia depresji gwarantują natychmiastową pomoc terapeutyczną, a prywatny ośrodek odwykowy zapewnia miejsce w komfortowym pokoju i pełne wsparcie.

Ponadto, publiczne kliniki zazwyczaj świadczą ogólną pomoc psychologiczną i psychiatryczną, zajmując się całym spektrum różnych zaburzeń. Oznacza to, że co prawda każdy pacjent otrzyma pomoc, jednak można mieć wątpliwości co do jej jakości. Ośrodki prywatne są natychmiast bardziej wyspecjalizowane, gwarantując najlepszą możliwą pomoc w danym zakresie. Płatny ośrodek leczenie uzależnień, czy też prywatna klinika leczenia depresji zatrudniają psychoterapeutów specjalizujących się w terapii danych zaburzeń.

Jak działają prywatne ośrodki leczenie depresji, uzależnień i innych zaburzeń?

Sposób działania prywatnego ośrodka leczenie zaburzeń psychicznych zależy od przyjętej strategii, a także od rodzaju leczonego schorzenia. Przykładowo, w płatnym ośrodku leczenie alkoholizmu najczęściej pacjenci są przyjmowani na oddział, na którym spędzają tygodnie lub miesiące.

Natomiast ośrodki leczenia nerwic i depresji o wiele częściej świadczą pomoc ambulatoryjną. W takim przypadku pacjent przebywa na co dzień w swoim domu, kontynuuje pracę zawodową, zasadniczo nie zmieniając trybu życia. Regularnie przyjeżdża jednak na zajęcia terapeutyczne, czasami również zażywa odpowiednie środki farmakologiczne. Niemniej jeżeli stan pacjenta jest poważny, istnieje duże ryzyko podjęcia przez niego próby samobójczej lub miała ona miejsce w niedalekiej przeszłości, terapeuta może zalecić stały pobyt w ośrodku.

Holistyczne podejście do zaburzeń psychicznych

Najlepsze rezultaty daje zwykle leczenie holistyczne, które uwzględnia zarówno psychiczne, jak i fizyczne aspekty zaburzenia. Takie podejście do problemu prezentuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień Manawa. Placówka zatrudnia psychoterapeutów zajmujących się m.in. leczeniem depresji, uzależnień oraz zaburzeń odżywiania.