Ziołolecznictwo, określane także jako fitoterapia lub fitofarmakologia, jest działem farmakologii i medycyny zajmującym się wytwarzaniem leków ziołowych z przetworzonych lub naturalnych surowców zielarskich, a także ich zastosowaniem w profilaktyce i terapii chorób. Fitoterapia pomaga w zwalczaniu przewlekłych dolegliwości, a wyroby roślinne dostępne są w postaci maści, tabletek, nalewek, syropów i wyciągów.

Żołędzie

Dąb jest drzewem zasobnym w wiele substancji mających właściwości wspomagające organizm człowieka. Żołędzie są bogate w białka, tłuszcze, kwasy fenolowe i kwercytol. Można spożywać je na przykład w postaci żołędziowej kawy, która ma niezwykle ciekawy smak oraz specyficzny zapach.

Liście dębu

Liście dębu mają właściwości przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne, antyfermentacyjne i przeciwgnilne. Pomocne są w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego oraz stanu zapalnego gardła i jamy ustnej. Wspomagają usuwanie przekrwienia błon śluzowych, przyśpieszają obkurczanie naczyń krwionośnych, odkażają, a także posiadają właściwości ochronne. Ponadto nie wpływają na hamowanie procesów trawiennych, będąc tym samym niezwykle pomocne przy polipach, owrzodzeniach, niestrawnościach połączonych z biegunką oraz brodawczakach jelit. Wyciągi wodne i wodno-alkoholowe z liści dębu są cenione przy problemach skórnych. Warto wspomóc nimi leczenie stanów zapalnych skóry, mokrych wyprysków, sączących się ran czy łojotoku. Wartościowe są także odwary z liści dębu, które nadadzą włosom uroczy brązowy kolor oraz stłumią siwiznę.

Kora dębu

Bardzo cennym surowcem pochodzącym z młodych pni i gałęzi dębu jest kora. Składniki aktywne kory dębu dzielone są na 4 grupy:

  • hydrolizujące garbniki;
  • garbniki katechinowe;
  • kompleksy garbnikowe;
  • trójterpeny.

Mają one właściwości antywirusowe, ściągające i przeciwzapalne. Drobno sproszkowana kora dębu służy jako przeciwzapalna, zasuszająca zasypka na skórę. Ekstrakt z kory dębu wykorzystywany jest do płukania gardła i jamy ustnej. Wspomaga również leczenie zajadów i pleśniawek. Pomocny jest także w walce z sączącymi się ranami, wypryskami i ugryzieniami owadów. Dzięki swoim cudownym właściwościom, kora dębu, wspomóc może walkę ze zgagą, biegunką oraz wpłynie na zmniejszenie częstotliwości występowania zaburzeń trawiennych.

Więcej o korze dębu na www.farmacjapraktyczna.pl.

Niesamowite właściwości dębu

Młode liście dębu wpływają na poprawę krzepliwości krwi, a poprzez dostarczenie do organizmu bioflawonoidów i witaminy K zwiększają wytrzymałość naczyń krwionośnych. Z kolei kora dębu, dzięki zawartości flawonoidów i garbników, w przypadku bezpośredniego kontaktu z tkanką, może zdziałać naprawdę wiele – powoduje wytrącanie białek i obkurcza naczynia krwionośne. Dąb jest długowiecznym, pełnym wartościowych substancji odżywczych, drzewem. Już sam spacer po dębowym lesie sprawi, że powrócą nam siły witalne, a nasze samopoczucie znacznie się poprawi.

Źródła:

  1. http://www.nasze-domy.com/odkazajaca-kora-debu - "Odkażająca kora dębu" stan z 2018.10.17.
  2. http://www.edoor.edu.pl/jakie-ziola-na-pamiec-i-koncentracje - "Jakie zioła na pamięć i koncentracje?" stan z 2018.10.26.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły