Efektywność wszywki esperalowej jako leku na alkoholizm już dawno została podważona. Mimo to, tabletki z substancją czynną przeznaczone do implantacji podskórnej są wciąż zaszywane alkoholikom pragnącym zerwać z nałogiem.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się działaniu wszywek przeciwalkoholowych, o których mowa na http://www.chirurg-24.pl, które chory może zaaplikować sobie w każdym dobrym gabinecie chirurgicznym. Wykonywany w znieczuleniu miejscowym zabieg implantacji wszywki esperalowej jest krótki (trwa ok. 30 minut) i nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa, o ile oczywiści zostanie przeprowadzony w odpowiednich warunkach.

Działanie wszywki alkoholowej z substancją czynną

Wszywany pod skórę esperal, a właściwie disulfiram ma postać tabletek, które rozpuszczając się uwalniają substancję czynną. Mówiąc najogólniej zadaniem substancji czynnej jest hamowanie metabolizmu alkoholu. Jak to działa?

Popularne zaszywanie się alkoholików walczących z nałogiem to nic innego, jak implantacja rozpuszczalnej tabletki disulfiramu pod skórę. W Warszawie oraz większości dużych miast w Polsce taki zabieg można wykonać praktycznie u każdego praktykującego chirurga. Wszyty esperal to organiczny związek chemiczny, który hamuje normalny szlak metaboliczny alkoholu etylenowego. U pacjenta bez wszycia alkohol etylowy jest rozkładany w wątrobie do postaci aldehydu octowego, który jest następnie rozkładany do postaci nieszkodliwego dla organizmu kwasu octowego. Po „zaszyciu” obecny w organizmie pacjenta disulfiram blokuje procesy zachodzące w wątrobie, przez co wszywka przeciwalkoholowa prowadzi do zatrucia alkoholowego organizmu wraz z wszystkimi jego nieprzyjemnymi konsekwencjami:

  • zawrotami głowy,
  • nudnościami,
  • dusznością,
  • nadmierną potliwością,
  • skokami ciśnienia,
  • tachykardią,
  • stanami lękowymi.

Zgodnie z założeniami terapii awersyjnej, która leży u podstaw procederu „zaszywania alkoholików”, wszywka przeciwalkoholowa, a właściwie doznania, jakie powoduje po konsumpcji alkoholu ma zniechęcać osoby uzależnione do sięgania po napoje wysokoprocentowe.

Czy terapia awersyjna jest skuteczna?

Doświadczenie środowiska terapeutycznego w Warszawie, i nie tylko w Stolicy, pokazuje, że sama terapia awersyjna przyjmująca postać implantacji przeciwalkoholowej wszywki esperalowej podczas zabiegu chirurgicznego jest niewystarczająca do skutecznej walki z nałogiem. Dlatego powszechnie uważa się, że nie należy jej stosować w oderwaniu od innych metod leczenia alkoholizmu, w szczególności od pracy terapeutycznej mającej na celu ustalenie i przepracowanie przyczyn, które stoją za uzależnieniem danego pacjenta.

Z opisów doświadczeń osób, które zdecydowały się na tzw. „zaszycie od alkoholu” wyłania się budzący kontrowersje obraz terapii. Jedni uważają, że wszyty esperal pomógł im odzyskać trzeźwość, drudzy przytaczają historie swoich kolejnych zaszyć udowadniając, że nawet nieprzyjemne doznania towarzyszące zatruciu organizmu nie są silniejsze od nałogu. Z całą pewnością można stwierdzić, iż zastosowanie wszywki pomaga przerwać ciąg alkoholowy, nie jest to natomiast lek na alkoholizm. To samo dotyczy terapii awersyjnej, która zawsze powinna być stosowana w połączeniu z innymi narzędziami terapeutycznymi.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły