Zapalenie gardła w większości przypadków ma podłoże wirusowe, co oznacza, że nie można leczyć go antybiotykami. Jak w takiej sytuacji uporać się z nieprzyjemnymi objawami oraz wrócić do pełni zdrowia i sił? Poznaj kilka informacji o skutecznych sposobach leczenia.

Zakażenia wirusowe rzadko atakują samą błonę śluzową gardła, w większości przypadków idą w parze z zapaleniem migdałków podniebiennych. Przebieg choroby zależy od tego, jakiego rodzaju wirusy ją wywołały - w zależności od przypadku, może mieć ciężki lub łagodny charakter. Typowe dla zapalenia gardła objawy obejmują:

  • ból, drapanie oraz pieczenie gardła (nasilają się podczas mówienia i przełykania),
  • chrypka,
  • powiększenie migdałków podniebiennych,
  • białawy nalot na migdałkach,
  • powiększenie i tkliwość szyjnych węzłów chłonnych,
  • objawy, które mogą towarzyszyć infekcji: gorączka, katar, kichanie, bóle głowy czy mięśni, nudności, zmęczenie, rozbicie.(1,2)

 

Jak leczyć wirusowe zapalenie gardła?

Infekcje wirusowe leczone są objawowo. Lekarz może zalecić Ci środki na zbicie gorączki i bólu oraz tabletki na gardło do ssania, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Dzięki prostym domowym sposobom możesz zrobić wiele, aby poprawić swoje samopoczucie:

  • dużo odpoczywaj, nie nadwyrężaj głosu,
  • pij dużo płynów, które nie powinny być ani zbyt zimne, ani zbyt gorące - ciepłe napoje przyniosą ulgę dla obolałego gardła i zapobiegną odwodnieniu,
  • płucz gardło roztworem wody i soli (łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody),
  • zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu,
  • unikaj ekspozycji na środki drażniące, które mogą pogorszyć dolegliwości gardłowe (dym papierosowy, drażniące środki czystości).(1)

Tabletki na gardło - jakie wybrać?

Trudno wyobrazić sobie leczenie infekcji bez dobrych tabletek na gardło do ssania. Zawarte w nich substancje działają kojąco oraz znieczulająco, ułatwiają mówienie, przełykanie i nawilżają obolałe, suche gardło. Co powinny zawierać w składzie? Do naturalnych środków, zalecanych w przypadku stanów zapalnych gardła, należą m.in. prawoślaz, lukrecja, eukaliptus, szałwia, miód i propolis, który wciąż wydaje się za mało docenianym produktem, a pomocnym w leczeniu infekcji gardła lub krtani.(3,4) Jeśli masz wątpliwości, które z dostępnych w aptekach pastylek będą odpowiednie, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, a jeśli szukasz czegoś dla dziecka, upewnij się, że środek jest przeznaczony dla jego grupy wiekowej.

Dieta wspomagająca szybszy powrót do zdrowia

Podczas choroby, szczególnie jeśli towarzyszy jej gorączka, bardzo typowym objawem jest spadek apetytu. Dlatego posiłki powinny być lekkie oraz zawierać te składniki, które mają opinię skutecznych środków ułatwiających zwalczanie infekcji. Dobrym przykładem jest czosnek - warto dodać jeden ząbek dziennie do zupy, kanapki albo sałatki. Innym stosowanym od dawna w tradycyjnej medycynie produktem jest miód - jeśli przegotujesz i nieco przestudzisz wodę, a następnie rozpuścisz w niej łyżeczkę miodu, uzyskasz idealny, łagodzący napój do popijania podczas choroby gardła. Możesz także dodać do niego sok z cytryny, aby zapewnić sobie porcję cennej dla odporności witaminy C. Innym sposobem na wplecenie miodu do jadłospisu jest posmarowanie nim pieczywa lub dodanie do ciepłego mleka. Pamiętaj jednak, że miodu nie należy podawać dzieciom poniżej 1. roku życia.(3)

Choć infekcje wirusowe gardła nie są przyjemne, przy zastosowaniu odpowiednich środków nie utrzymują się zbyt długo. Podczas choroby warto pamiętać o zostaniu w domu i ograniczeniu kontaktów, aby nie przenosić wirusa dalej oraz zapewnić sobie optymalne warunki do powrotu do zdrowia.

 

  1. Sore throat. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/symptoms-causes/syc-20351635 Data dostępu: 11.07.2018
  2. Skotnicka B. Zapalenie gardła i angina. https://pediatria.mp.pl/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina Data dostępu: 11.07.2018
  3. Wilson D.R. 12 Natural Remedies for Sore Throat. https://www.healthline.com/health/cold-flu/sore-throat-natural-remedies Data dostępu: 11.07.2018
  4. Szeleszczuk Ł. i wsp. Propolis - panaceum prosto z ula. Lek w Polsce 2013, 23, 6-7’13 (266/267): 32-39

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki