Chyba każdy słyszał o dwóch najpopularniejszych rodzajach sylwetki. W internecie, czasopismach i telewizji wciąż zadaje się pytanie “klepsydra czy gruszka?”. Tymczasem typów figury wyróżnia się aż dwanaście! Jaki jest Twój typ sylwetki i jak powinnaś dobierać do niego ubrania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

Rodzaje figur kobiecych

Klepsydra/Wiolonczela/Kręgiel - popularnie uznane za najbardziej kobiece rodzaje sylwetki. Charakteryzują je duże piersi, wyraźne wcięcie w talii oraz szerokie biodra. Żeby nie wyolbrzymić biustu i bioder, uwydatniając przy tym oszałamiającą talię, warto postawić na konkretne fasony. Najkorzystniejszym strojem dla takiej sylwetki jest komplet, czyli połączenie eleganckiej bluzki ze spódnicą o linii A lub ołówkowej.

Gruszka/Dzwon - figury te charakteryzują niewielkie piersi, długa, nisko osadzona talia, szerokie biodra i krągłe pośladki. Typowe dla “gruszek” są też rozbudowane uda i łydki, co w połączeniu z dość krótkimi nogami nadaje charakterystycznego wyglądu. Na Paniach o figurze gruszki lub dzwonu prezentują się bluzki bez rękawów i swetry “łódki”. Dobrym rozwiązaniem będą też marszczone sukienki.

Kielich/Rożek - sylwetki, którą wyróżniają szerokie ramiona, duży biust, wąskie biodra i długie, smukłe nogi. Figury ta żartobliwie nazywane są “idealną sylwetką męską”, jednak dzięki odpowiednio dobranym ubraniom mogą prezentować się niezwykle kobieco. Oszałamiający wygląd można osiągnąć nosząc asymetryczne swetry, sukienki o geometrycznych wzorach i komplety z rozkloszowanymi spódnicami.

Cegła/Kolumna/Waza - zrównoważone figury, proporcjami przypominające klepsydrę. Brak charakterystycznego wcięcia w talii wynagradzają długie nogi, których “klepsydry” mogą jedynie pozazdrościć. Bardzo korzystnie na takich sylwetkach zaprezentują się luźniejsze kombinezony przewiązywane w talii oraz swetry z szerokim dekoltem, które wizualnie stworzą cięcie, uwydatniając figurę.

Lizak - ta atrakcyjna sylwetka, choć często spotykana wśród hollywoodzkich aktorek, potrafi przysporzyć problemów. Charakteryzują ją wąskie ramiona, szczupła talia, smukłe biodra, długie nogi oraz burzący proporcje duży biust. Najlepsze dla tej figury są kreacje wielowarstwowe, zestawy z żakietem lub kardiganem oraz spódnice lub sukienki ołówkowe.

Jabłko - Z jednej strony jabłko uznawane jest za figurę niekorzystną, z drugiej jednak skusiło Adama, więc musi coś mieć w sobie “to coś”. Brak wcięcia w talii i obwód brzucha większy od piersi to cechy charakterystyczne “jabłek”. Najlepszym rozwiązaniem okazują się bluzki koszulowe, proste spódnice i żakiety bez zbędnych ozdób, szczególnie na wysokości talii.