artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Do kogo się zgłosić w celu przetłumaczenia dokumentów samochodowych?

Podpisanie umowy ze sprzedawcą to nie koniec formalności przy zakupie auta z zagranicy - czeka nas przecież jeszcze proces jego rejestracji w kraju. Wizyta w urzędzie nie musi być jednak stresująca; wystarczy, że zadbamy o wszystkie niezbędne dokumenty. Z pewnością konieczne będzie ich przetłumaczenie - do kogo możemy się z tym zwrócić?

Które dokumenty musimy przetłumaczyć?

Zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie dokumenty, które chcemy przedłożyć w urzędzie, powinny być w spisane w języku urzędowym - a więc, oczywiście, w języku polskim. Kupując auto u zagranicznego sprzedawcy trudno jednak na to liczyć; dokumenty z pewnością będą w jego rodzimym języku. Nie obędzie się zatem bez rzetelnego tłumaczenia.

Podstawowym dokumentem, który powinniśmy mieć ze sobą jest dowód rejestracyjny samochodu. Co do kwestii jego tłumaczenia nieraz pojawiają się wątpliwości - w przepisach natkniemy się na wzmianki o tym, że ujednolicone w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA (w której skład wchodzą m.in. Norwegia i Szwajcaria) dane nie wymagają tłumaczenia. W praktyce chodzi tu jednak tylko o dane techniczne - oznaczane liczbowo lub symbolami literowymi. Większość elementów dowodu rejestracyjnego tłumaczenia jak najbardziej wymaga - nie zapominajmy o tym!

Oprócz dowodu rejestracyjnego powinniśmy zadbać także o tłumaczenie pozostałych dokumentów samochodowych, które otrzymaliśmy od poprzedniego właściciela pojazdu. W urzędzie z pewnością będziemy musieli złożyć dowód własności pojazdu. Najlepiej, by była nim zawarta umowa kupna-sprzedaży; można ją jednak zastąpić stosownym rachunkiem lub fakturą. Istotna będzie takżę karta pojazdu - potwierdzi ona, że samochód nie ma ze sobą podejrzanej przeszłości. Naszym obowiązkiem będzie również okazanie zaświadczenia o aktualnym badaniu technicznym i stanie naszego auta.

Odwiedźmy tłumacza przysięgłego

To właśnie tłumacz przysięgły jest osobą, która może nam pomóc z obcojęzycznymi dokumentami samochodowymi! W przeciwieństwie do zwykłego tłumacza, ma on uprawnienia do pracy z urzędowymi tekstami - pomoże więc zarówno z dowodem rejestracyjnym, jak i z innymi dokumentami oraz zaświadczeniami. A tłumaczenie, które sporządzi tłumacz przysięgły Simple Edu lub innego biura tłumaczeń będzie miało taką samą moc prawną jak oryginalny dowód czy umowa - dla urzędów to podstawowa sprawa.

Znalezienie godnego zaufania tłumacza przysięgłego nie powinno być na szczęście zbyt trudne. Wielu z nich może pochwalić się sporym doświadczeniem w tłumaczeniu dokumentów importowanych aut - takich zleceń jest po prostu w Polsce dosyć dużo. Niektórzy tłumacze przysięgli języka angielskiego czy innych języków europejskich mają nawet przygotowane specjalne oferty, skupiające się właśnie na dokumentach samochodowych - dobrym przykładem będzie chociażby propozycja biura tłumaczeń Simple, dostępna na stronie https://simple.edu.pl/pl/tlumaczenie-dokumentow-samochodowych. A wszystko po to, by wizyty w urzędzie nie musiały już kojarzyć się ze stresem!

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki