artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Ciągłe zapotrzebowanie na JavaScript

JavaScript to język, na którym niektórzy postawili już krzyżyk – bo nie jest wybitnie wydajny, nieszczególnie intuicyjny, bo jego zastosowania bywają ograniczone do stron internetowych. A prawda jest taka, że JavaScipt nadal jest niezbędnym narzędziem, tylko często w miejscach, w których się tego języka można było nie spodziewać.

Przede wszystkim strony internetowe

Na programistów JavaScript praca cały czas czeka tam, gdzie buduje się strony internetowe. Oczywiście, że w dobie CMS-ów, które stały się potężnymi kombajnami, nie pisuje się już niemal stron od zera, natomiast pewne dodatkowe funkcje czy integracje cały czas się przygotowuje i w dodatku stają się one coraz bardziej złożone, więc i programiści muszą się doskonalić. Bardzo często są to elementy pozornie niewielkie, ale zapewniają rozbudowaną funkcjonalność, a nawet mające znaczenie krytyczne. Paradoksalnie krótkie fragmenty kodu w JS mogą odpowiadać za najważniejsze elementy operacyjne w niektórych witrynach.

Aplikacje wewnętrzne a JS

JavaScript nie jest jednak językiem wyłącznie stron internetowych. Choć w ograniczonym zakresie, to tworzy się też w tej technologii uniwersalne aplikacje. Mają one oczywiście pewne wady, ale to samo można powiedzieć o każdym innym języku programowania. W tym przypadku natomiast faktem jest, że JavaScript nie jest dziś dominującym językiem tworzenia programów dla ogólnego odbiorcy, natomiast bardzo często tworzy się w tej technologii rozwiązania do użytku wewnętrznego.

Coraz więcej firm stawia na automatyzację rozmaitych procesów i w wielu przypadkach, kiedy wydajność samego programu nie jest kluczowa, wybór pada właśnie na JavaScript. Programom w tym języku często można zarzucać pewną wizualną surowość, ale kiedy to nie ma wielkiego znaczenia, okazuje się, że spora łatwość tworzenia rozbudowanych skryptów, a także ich późniejszej implementacji na praktycznie dowolnej platformie, przemawiają właśnie na korzyść JS.

JavaScript w IoT

Według wielu ekspertów IoT jest jednym z największych zawodów technologicznych ostatnich lat i pewnie coś w tym jest, natomiast są takie branże, w których się ta technologia przyjęła. I jest to o tyle istotne, że właśnie dzięki JavaScript praca nad oprogramowaniem Internetu Rzeczy może postępować. Także spora część robotów przynajmniej w pewnym stopniu jest obsługiwana JS-em, zatem być może IoT wcale nie był ślepym zaułkiem, a tylko technologią, która nie zdążyła się rozwinąć, a już została wyparta przez rozwiązania znacznie doskonalsze z perspektywy usera, acz bazujące często na bardzo podobnie skonstruowanym kodzie. Ścieżki kariery dla programistów JavaScript pozostają więc nadal otwarte nie tylko, jeśli chodzi o strony internetowe. 

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Darmowe ogłoszenia o pracę – czy i kiedy warto z nich korzystać?

Trzy sposoby na skuteczne budowanie wizerunku marki

Własne stroiki bożonarodzeniowe – najlepsze elementy do DYI

Tanie narożniki i pikowane fotele – idealne połączenie komfortu i stylu

Ogród Marzeń - Jak Go Przygotować?

Dlaczego warto wybierać ręczniki od polskiego producenta?

Dlaczego warto zainwestować w rośliny akwariowe? 2 powody

Opieka nad Stronami Internetowymi: Kluczowe Aspekty Utrzymania i Rozwoju Witryn Online

Kasy all in one - rozwiązanie sprzedażowe na miarę XXI wieku

Jak dbać o stawy?

Organizacja pracy podczas upałów: Co musi zapewnić pracodawca?

Blacha powlekana 2000x1000 - do czego można wykorzystać?

Jakie upominki firmowe najlepiej sprawdzają się podczas targów i konferencji?

Kabina sypialna do samochodów ciężarowych: komfort i wygoda na długich trasach

Garderoba do przedpokoju – praktyczne porady

Gdzie zjeść późną kolację w Warszawie?

Jak Przekształcić Projekt PSD na Funkcjonalną Stronę WordPress

Nietuzinkowe fototapety na ścianę — zobaczcie!

Kim była pierwsza kobieta, która wzięła udział w maratonie?

Jak zrobić domowe lody czekoladowe?

Tags

Kategorie