artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Leczenie alkoholizmu - jak wygląda terapia i kiedy się na nią zgłosić?

Zaczyna się od jednego piwa, wypijanego codziennie po pracy. Od kieliszka czerwonego wina do obiadu każdego dnia. Od mocno zakrapianych imprez; zbyt częstych i kończących się kacem. Alkoholizm to uzależnienie, które niepostrzeżenie przejmuje nad nami kontrolę. Wdziera się do życia i sieje w nim spustoszenie. Ratunkiem jest profesjonalne leczenie alkoholizmu. Opowiemy o tym w naszym artykule.

Terapia dla alkoholików – kiedy należy się na nią zgłosić?

Warto wiedzieć, jakie symptomy powinny cię skłonić do podjęcia terapii. Jeśli to czytasz – najprawdopodobniej potrzebujesz pomocy. Bez obaw – krok po kroku wyjaśnimy ci, na czym polega leczenie alkoholizmu.

Istnieje wiele objawów uzależnienia od alkoholu. Oto kilka z nich:

 • Głód alkoholowy – odczuwasz silną potrzebę wypicia alkoholu i szukasz okazji, żeby tylko móc się napić.

 • Trudności z kontrolowaniem picia alkoholu – bardzo często zdarza ci się przesadzić z ilością spożywanego alkoholu. Nigdy nie poprzestajesz na jednym drinku czy lampce wina. Sięganie po alkohol najczęściej kończy się upojeniem alkoholowym.

 • Zmiana tolerancji – potrzebujesz coraz większych ilości alkoholu, aby odczuć jego działanie w organizmie.

 • Zespół abstynencyjny – po wytrzeźwieniu odczuwasz szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą to być: drgawki, wymioty, drażliwość, obfite pocenie się itp.

 • Zaniedbanie obowiązków i relacji rodzinnych – z czasem choroba alkoholowa zaczyna wywierać destrukcyjny wpływ na twoje życie zawodowe i rodzinne.

Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy choroby alkoholowej – nie zwlekaj. Im szybciej podejmiesz leczenie alkoholizmu, tym lepiej.

Jak leczyć alkoholizm?

Jeśli w organizmie wciąż jest alkohol – leczenie należy rozpocząć od detoksu. Oczywiście detoksu nie należy przeprowadzać na własną rękę. Osoba uzależniona powinna się zgłosić do specjalistycznego ośrodka, gdzie zostanie otoczona opieką medyczną. Odwyk od alkoholu musi przebiegać pod okiem doświadczonej kadry, która w każdej chwili może pomóc alkoholikowi. Nie wszystkie osoby uzależnione muszą przejść detoks, wiele zależy od fazy choroby i ogólnego stanu zdrowia.

Alkoholizm – terapia uzależnień alkoholowych

Kolejny etap to rozpoczęcie kompleksowej terapii, nastawionej na dotarcie do podłoża uzależnienia i poznanie jego mechanizmów. Pacjent uczy się technik, które pomogą mu opanować głód alkoholowy.

Metody leczenia alkoholizmu

Leczenie choroby alkoholowej to przede wszystkim:

 • wsparcie grup AA

 • treningi umiejętności społecznych i interpersonalnych

 • ćwiczenia relaksacyjne

 • medytacja

 • warsztaty psychologiczne

 • spotkania z wykwalifikowanym terapeutą (indywidualne oraz grupowe)

Czasami konieczne może okazać się także leczenie farmakologiczne. Niemniej włączenie leczenia farmakologicznego to decyzja specjalisty.

Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Terapia uzależnienia od alkoholu trwa od dwóch do ośmiu tygodni. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie alkoholików to długotrwały proces. Po opuszczeniu ośrodka należy kontynuować psychoterapię indywidualną lub grupową, a także regularnie spotykać się w grupach wsparcia. W leczeniu alkoholizmu najważniejsze jest uświadomienie sobie problemu i postawienie pierwszego kroku (można to zrobić na każdym etapie uzależnienia). Daj sobie pomóc i zacznij nowe życie już dziś.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie