Masz w domu osobę, która właśnie wróciła ze szpitala i potrzebuje nabrać sił? A może ktoś z Twoich najbliższych przeszedł ciężkie zatrucie pokarmowe, które mocno osłabiło i odwodniło jego organizm? W obu tych przypadkach pomocna będzie kroplówka, którą można przyjąć w domu. W poniższym tekście chcę przybliżyć Ci temat kroplówki w domu jako usługi, rozwiać pewne obawy i pokazać zalety. Zaczynajmy.
Na czym polega usługa „kroplówka w domu”?
Wiele osób nie wie, że istnieje taka możliwość, aby wykwalifikowana pielęgniarka lub pielęgniarz przyjechał do naszego domu i podał nam, lub komuś z naszych bliskich kroplówkę dostosowaną do aktualnych potrzeb i stanu zdrowia. Taki specjalista dysponuje odpowiednim sprzętem i różnymi preparatami od witaminowych, przez elektrolity aż po środki przeciwbólowe. Co do samej kroplówki, jej podanie odbywa się przez wenflon, czyli cienką rurkę wprowadzoną do żyły obwodowej. Kroplówka trwa zwykle od 15 do 60 minut, w zależności od ilości płynu.
Do kogo, w jakich sytuacjach warto sięgnąć po taką usługę?
Usługa domowej kroplówki skierowana jest do wszystkich osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z kroplówek w szpitalu, lub przychodni. Może to być spowodowane np. brakiem czasu, trudnością w poruszaniu się, obawą przed infekcjami czy po prostu chęcią komfortu i większej prywatności. „Kroplówka w domu” polecana jest osobom z różnymi dolegliwościami zarówno tymi chwilowymi, jak i długoterminowymi. Może to być m.in.:
- osłabienie po długiej chorobie, operacji lub chemioterapii,
- duże niedobory witamin lub minerałów, których nie sposób uzupełnić szybko w inny sposób. Dzięki kroplówce możemy podać do krwiobiegu witaminy np. B1, B2, B6, B12, C oraz inne składniki np. magnez, cynk, kwas foliowy, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, i pomogą pacjentowi w powrocie do zdrowia.
- problemy z nawodnieniem organizmu, pacjent mało pije i ma trudności z przełykaniem,
- silne zatrucie alkoholem,
- uzupełnienie elektrolitów po silnym zatruciu pokarmowym połączonym z wymiotami i biegunką.
Jak widać, kroplówka może się przydać w naprawdę bardzo wielu sytuacjach.
Jakie rodzaje kroplówek możemy podawać w domu?
W domu można podawać różne rodzaje kroplówek, w zależności od potrzeb i celów. Najpopularniejsze z nich to:
- kroplówki nawadniające,
- kroplówki witaminowe,
- kroplówki wzmacniające,
- kroplówki na zatrucie pokarmowe,
- kroplówki po zatruciu alkoholem,
- kroplówki typu (żywienie pozajelitowe).
Wybór kroplówki za każdym razem zależy od indywidualnej oceny stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.
Czy istnieją przeciwskazania do stosowania kroplówki w domu?
Pomimo że podanie kroplówki w domu jest bezpieczną i skuteczną metodą wspomagania organizmu, tak jak każda interwencja medyczna, ma też swoje przeciwskazania. Nie powinno się stosować kroplówek w domu w przypadku:
- chęci zastąpienia niezbędnego leczenia szpitalnego. Ciężki stan pacjenta niemal zawsze wymaga hospitalizacji.
- nadwrażliwości na którykolwiek ze składników kroplówki,
- niewydolności serca,
- problemów z pracą nerek,
- zaburzeń krzepnięcia krwi,
- stanów zapalnych lub zakaźnych żył.
Przed podaniem kroplówki w domu należy zawsze skonsultować się z lekarzem i posiadać badania krwi, aby sprawdzić czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Ponadto należy poinformować specjalistę (pielęgniarkę) o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach, aby uniknąć niepożądanych interakcji.
Ile kosztuje taka usługa?
Koszt usługi podania kroplówki w domu zależy głównie od rodzaju i objętości kroplówki.
Na co dzień spotkamy 3 pojemności: 250 ml, 500 ml oraz 1000 ml.
Dodatkowo płatne mogą być usługi typu: pobranie krwi, wykonanie zastrzyku, założenie cewnika.
Ile zatem kosztuje kroplówka Gdańsk jest jednym z miast, w których usługa ta jest bardzo popularna. Dlatego też odniesiemy się do średniej ceny wizyty w domu, która wynosi 200-300 złotych. Może to być droższe niż w szpitalu lub przychodni, ale należy pamiętać o zaletach takiej usługi:
- wygoda i komfort, (nie każdy chory jest w stanie poruszać się samodzielnie),
- oszczędność czasu i nerwów,
- indywidualne podejście i dopasowanie kroplówki do potrzeb,
- brak ryzyka zakażenia infekcjami podczas pobytu w przychodni.
Gdzie szukać firm, osób, które świadczą tego typu usługi?
Usługa „kroplówka w domu” jest coraz bardziej popularna i dostępna w wielu miastach. Można znaleźć wiele firm i osób, które oferują ją na własnych stronach internetowych lub portalach społecznościowych. Idealną opcją jest możliwość skorzystania z polecenia takiej osoby np. od kogoś ze znajomych. Jeśli nie możemy na to liczyć, zwracajmy uwagę na:
- kwalifikacje i doświadczenie specjalisty, które powinno być zamieszczone w ogłoszeniu, ofercie,
- opinie i rekomendacje innych klientów np. widoczne w Google,
- zakres i jakość oferowanych usług, (warto upewnić się, czy dana osoba wykonuje to co nas interesuje).
- cennik i warunki płatności (np. płatność gotówką, kartą, przelewem, BLIK-iem).
Przykładem doskonale sporządzonej wizytówki dla omawianej usługi jest np. pielęgniarka Gdańsk.
Pamiętajmy też, że mamy prawo sprawdzić kwalifikacje danej osoby. Nie wahajmy się prosić o jakiś dokument potwierdzający, że dana osoba ma dane kompetencje. Finalnie chodzi o nasze zdrowie lub kogoś z naszych najbliższych.
Podsumowanie
„Kroplówka w domu” to usługa, która może być bardzo pomocna nie tylko dla osób w podeszłym wieku, ale dla każdego, kto wraca do zdrowia po dłuższej chorobie, operacji. Zapewnia duży komfort i prywatność co również sprzyja naszemu zdrowiu. Domowa atmosfera działa zdecydowanie korzystniej niż szpital. I jeśli możemy zdrowieć w domu przy pomocy kroplówek, to jest to opcja z całą pewnością godna polecenia.