Demencja to przewlekłe schorzenie mózgu, które postępuje z czasem i daje szereg zróżnicowanych objawów. Opieka nad osobą z zaawansowaną demencją stanowi duże wyzwanie. Jak można sobie z nim poradzić?
Demencja – czym jest i jakie niesie ze sobą konsekwencje?
Demencja obejmuje zespół objawów, które prowadzą do wyraźnych zmian w zachowaniu. Osoba cierpiąca na demencję może czuć się zagubiona i niezrozumiana, ponieważ nie będzie umiała przywołać z pamięci ważnych dat ani powiązać ich z obecną sytuacją. Ten stan dotyczy nie tylko problemów z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie faktów, ale także prowadzi do niszczenia struktur odpowiedzialnych za sterowanie złożonymi umiejętnościami.
W zaawansowanym stadium demencji dochodzi również do zacierania się granic pomiędzy snem, rzeczywistością a przyszłością. Te wszystkie czynniki powodują, że chory może zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji, a niekiedy wręcz irracjonalnie. Dlatego dzisiaj chcemy pokazać Ci, jak prawidłowo wspierać podopiecznego cierpiącego na demencję podczas wykonywania codziennych czynności.
Jak nakłonić osobę z demencją do jedzenia?
Praca w opiece w Niemczech wiąże się z dużą odpowiedzialnością za zdrowie podopiecznego. Seniorzy często są mało aktywni, co prowadzi do problemów z apetytem. Podopieczni z demencją często też szybciej tracą na wadze, ponieważ nie chcą jeść, zapominają o jedzeniu lub mają problemy z przeżuwaniem.
W takim wypadku opiekun może pomóc seniorowi w jedzeniu poprzez staranne dobieranie posiłków i podawanie ich w przystępnej formie. Żywność powinna być miękka i lekkostrawna. Jeśli karmisz podopiecznego, podawaj mu mniejsze kęsy, a porcje dostosuj do jego możliwości. Posiłki serwuj co najmniej 5 razy dziennie. Dieta powinna być wysokokaloryczna i bogata w cenne składniki odżywcze. Dietetyk może zalecić również stosowanie suplementów diety.
Co zrobić, gdy senior nie chce się myć?
Osoba z demencją może nie odczuwać potrzeby dbania o higienę. Strach przed rozebraniem się i wejściem pod prysznic lub do wanny niekiedy również prowadzi do zachowań agresywnych. Nakłonienie podopiecznego do wykonania tej czynności nie musi być trudne, jeśli wykażesz się sporą dozą empatii. Opiekun powinien być wyrozumiały i cierpliwy. Spokojnie wytłumacz podopiecznemu, dlaczego musi się umyć i stwórz mu komfortowe warunki do kąpieli. W pomieszczeniu powinna panować optymalna temperatura, a wszystkie czynności należy wykonywać powoli. Dobrym pomysłem będzie również użyciem ładnie pachnących kosmetyków.
Jak zareagować, gdy osoba z demencją nie chce spać?
Osoby z demencją mogą cierpieć na bezsenność. Jeśli senior wymaga ciągłej opieki, a przesypia jedynie 1-3 godzin w ciągu doby, możesz mieć problem, aby znaleźć czas na odpoczynek. Zaburzenia rytmu dobowego spowodowane zmianami patologicznymi w mózgu często nie znikają po podaniu leków nasennych. Wówczas warto przyjrzeć się diecie seniora i jego codziennej aktywności. Podopieczny nie powinien spożywać alkoholu i palić papierosów. Warto również ograniczyć spożycie słodyczy i kofeiny w ciągu dnia. W miarę możliwości opiekun powinien także zapewnić seniorowi odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Opieka nad osobą z zaawansowaną demencją jest bardzo trudna i wymaga odpowiedniego podejścia. Dlatego to ważne, aby opiekun lub opiekunka mogli zawsze liczyć na wsparcie wykwalifikowanego koordynatora. Dobra agencja dla opiekunek zapewni Ci pomoc, dzięki której szybko znajdziesz wyjście z każdej sytuacji. W efekcie unikniesz niepotrzebnego stresu i otrzymasz doskonałe referencje.
Fot: Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license