artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Czy ubezpieczenie samochodu jest w UK obowiązkowe?

Posiadanie własnego samochodu zapewnia dużą swobodę i możliwość łatwego podróżowania, niesie ze sobą również obowiązki i dodatkowe koszty. Nie ogranicza się to jedynie do dbania o utrzymanie pojazdu w dobrym stanie, ale dotyczy też zakupu ubezpieczenia. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, by mieć pewność, że posiadana polisa spełnia zarówno nasze oczekiwania, jak i wymogi prawne.

Kiedy ubezpieczenie auta jest obowiązkowe? Jak działa ubezpieczenie OC w UK? Na te pytania odpowiemy poniżej!

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w UK: podstawowe informacje

Brytyjskie prawo określa minimalny zakres ubezpieczenia, jaki wykupić musi każda osoba, która chce jeździć po drogach w UK. Chodzi tu o polisę Third Party, która pokrywa koszty szkód i uszczerbku na zdrowiu doznanych przez osoby trzecie i/lub ich mienie na skutek zdarzeń z winy ubezpieczonego. Co istotne, ubezpieczenie nie obejmuje szkód poniesionych przez nas lub nasze auto — jeśli liczymy na wsparcie również w takim przypadku, konieczne jest sięgnięcie po bardziej rozbudowany rodzaj polisy na poziomie Comprehensive. 

Czy musisz ubezpieczyć samochód, jeśli z niego nie korzystasz?

Warto też pamiętać, że posiadanie ważnej polisy na poziomie minimum Third Party nie jest wymagane tylko podczas jazdy. Nawet samochód zaparkowany na ulicy lub w garażu musi być ubezpieczony.

Zgodne z prawem zrezygnowanie z ubezpieczenia posiadanego pojazdu możliwe jest tylko w określonych sytuacjach, np. jeśli samochód został oficjalnie wycofany z ruchu drogowego (posiada ważny status Statutory Off Road Notification) lub jest przechowywany przez autoryzowanego dealera.

Co grozi za brak ubezpieczenia samochodu?

Przepisy przewidują kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego, ale ich dokładny wymiar uzależniony jest od sytuacji.

Jeśli brak ubezpieczenia zostanie wykryty np. podczas kontroli zaparkowanego pojazdu, właściciel może otrzymać mandat w wysokości £100, a jeśli sprawa trafi do sądu, kara finansowa może wzrosnąć do maksymalnie £1,000. Możliwe jest też założenie blokady na koła, a nawet skonfiskowanie lub zniszczenie samochodu.

Jeszcze bardziej dotkliwe konsekwencje czekają kierowców, którzy prowadzą samochód bez ubezpieczenia. Podczas kontroli drogowej policja może nałożyć na kierującego karę finansową w wysokości £100 wraz z 6 punktami karnymi. W przypadku wejścia na drogę sądową nie ma górnej granicy grzywny, a kierowca może dodatkowo dostać zakaz prowadzenia pojazdów. Możliwe jest także zajęcia, a nawet zniszczenie auta.

Znajdź dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenia auta w UK!

Niezależnie od tego, jaki poziom ubezpieczenia Cię interesuje, warto zapoznać się z różnymi dostępnymi wariantami. Pozwoli to porównać oferowane przez ubezpieczycieli ceny oraz warunki i wybrać opcję najkorzystniejszą w Twojej sytuacji. Skorzystanie z pomocy doświadczonych doradców ds. ubezpieczeń to świetna alternatywa dla samodzielnych poszukiwań polisy. Specjalista będzie w stanie nie tylko wskazać rozwiązania zgodne z Twoimi oczekiwaniami, ale też odpowie na wszystkie pytania dotyczące szczegółów oferty.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie