Elementy metalowe można trwale łączyć nie tylko w procesie spawania. W wielu przypadkach, znacznie korzystniejszym działaniem okazuje się zgrzewanie. Mówimy tu o jednej z najskuteczniejszych technik wykonywania trwałych połączeń między dwoma lub kilkoma materiałami. Jej zaletą jest nie tylko trwałość, ale także estetyka. Należy bowiem pamiętać, że w procesie zgrzewania nie powstają żadne widoczne spoiny. Jak realizowana jest ta technika i jakie daje korzyści? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Istnieje wiele metod zgrzewania materiałów. Zgrzewanie ultradźwiękowe, indukcyjne, tarciowe, wibracyjne czy wybuchowe to tylko niektóre z nich. Gdy zachodzi konieczność wykonania trwałego połączenia między elementami metalowymi, najczęściej stosowane jest zgrzewanie punktowe oporowe, nazywane też zgrzewaniem elektrycznym oporowym. Szukasz firmy świadczącej usługi z zakresu precyzyjnej i kompleksowej obróbki metali? Odwiedź stronę https://hakotech.pl/ i zapoznaj się z bogatą ofertą Hako Technology.
Na czym polega zgrzewanie metali?
Mówiąc o zgrzewaniu, na myśli trzeba mieć proces łączenia termicznego dwóch lub kilku elementów. W wyniku ogrzania materiału do odpowiednio wysokiej temperatury, następuje jego uplastycznienie. Odpowiednie warunki termiczne są uzyskiwane dzięki działaniu prądu elektrycznego lub, zależnie od zastosowanej technologii, energii wytworzonej mechanicznie.
W przypadku zgrzewania punktowego, dochodzi do wytworzenia jednej lub kilku zgrzein w określonych punktach na materiałach. Ta technika ma zastosowanie w łączeniu elementów wykonanych ze stali (zarówno węglowej, jak i nierdzewnej) i metali nieżelaznych. Jest powszechnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży automotive, przemyśle lotniczym, stoczniowym, budowlanym i innych.
Warto wspomnieć, że istnieją także inne techniki zgrzewania elementów wykonanych z metalu. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na zgrzewanie liniowe, doczołowe i garbowe.
Bez względu na zastosowaną technikę, zgrzeiny charakteryzują się najwyższą stabilnością i wytrzymałością. To sprawia, że takiemu połączeniu po prostu można zaufać. Dodatkowo, pozostają niemal niewidoczne, a po wykonaniu dodatkowej obróbki nie odznaczają się na powierzchni materiału. To sprawia, że zgrzewanie jest najlepszą techniką łączenia wszędzie tam, gdzie priorytetem jest estetyka.
Jakie materiały można zgrzewać?
Zgrzewanie to proces uniwersalny, który pozwala łączyć ze sobą najróżniejsze materiały: stal stopową, czarną i metale nieżelazne. Jeżeli chodzi o ich grubość, kluczowe znaczenie mają tu możliwości techniczne zgrzewarki. Jak możemy przeczytać na stronie https://hakotech.pl/oferta/zgrzewanie/, firma Hako Technology dysponuje maszynami, które mogą wykonać trwałe połączenie elementów ze stali czarnej do grubości 10 mm (grupa materiałowa 1.1 i 1.2 według normy TR/ISO 15608) i nierdzewnej do grubości 5 mm (grupa materiałowa 8.1 według normy TR/ISO 15608). To przekłada się na ogromne możliwości technologiczne i pozwala zrealizować niemal każde zlecenie.