artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Do czego wykorzystuje się technologię CNC?

 Do czego wykorzystuje się technologię CNC?

Czym jest technologia CNC i podczas jakich procesów jest wykorzystywania? System sterowania jest nieodzownym elementem wielu czynności szczególnie w branży przemysłowej. Więcej o samej technologii piszemy poniżej.

 

Czym jest technologia CNC?

Nazwa technologii CNC jest skrótem od Computerized Numerical Control i oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To system sterowania, który umożliwia programowanie pracy maszyn, co za tym idzie, ich działanie jest niezwykle precyzyjne. Wystarczy jedynie wprowadzić konkretne dane, aby uzyskać element o dokładnych wymiarach. Warto tutaj także dodać, że każdy kolejny przedmiot będzie dokładnie taki sam, jak poprzednie, dlatego bardzo często obróbkę CNC wykorzystuje się przy masowej produkcji. Technologia CNC najczęściej wykorzystywana jest w tokarkach, frezarkach i elektrodrążarkach. Sam proces obróbki metali jest niezwykle wygodny, można w sposób szybki i dokładny uzyskać pożądane elementy, co jest bardzo ważne w produkcji przemysłowej. Nic więc dziwnego, że tak wiele przedsiębiorstw z chęcią wykorzystuje technologię CNC podczas, między innymi, produkcji części motoryzacyjnych.

Działanie obrabiarek CNC

Obrabiarki CNC działają za sprawą danych cyfrowych przekazywanych przez operatora. Urządzenia mają odpowiednie napędy, przetworniki i nośniki danych. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie tak dokładnych elementów bez względu na rozmiar czy kształt. Warto tutaj także dodać, że wyróżniamy dwa rodzaje pracy obrabiarek, ten, w którym to poruszają się narzędzia oraz ten, gdzie ruchowi poddawany jest obrabiany przedmiot. To jednak nie wszystko, w czasie pracy urządzenia wysyłają informację zwrotną o parametrach do przetwornika, co pozwala operatorowi na ewentualne modyfikacje położenia w układzie współrzędnych i kontynuowania pracy obrabiarki. Istnieją dwa rodzaje sterowania maszyn, punktowe i odcinkowe. Różnią się one od siebie sposobem wykonywania ruchów posuwowych, w przypadku punktowego mamy do czynienia z wykorzystaniem dokładnego pozycjonowania narzędzia względem samego przedmiotu. Metoda sterowania odcinkowego z kolei ma z góry ścisłe wymagania o prędkości i torze narzędzia. Z tych dwóch metod korzysta, między innymi firma Arpol, do której odsyłamy: https://arpol-cnc.com/.

Technologia CNC i jej zastosowanie

Maszyny CNC wykorzystuje się w wielu branżach i procesach, nic w tym dziwnego, pozwalają uzyskiwać elementy o mocno zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Najczęściej technologię CNC stosuje się podczas procesu produkcji samolotów, ponadto produkcji maszyn rolniczych czy też w trakcie wytwarzania urządzeń budowlanych. Nie można zapomnieć o branży motoryzacyjnej, gdzie maszyny wiodą prym przy produkcji części samochodowych, motocyklowych oraz pojazdów szynowych. Co ciekawe, technologię CNC wykorzystuje się również w branży farmaceutycznej i medycznej. Na koniec warto także wspomnieć o branży spożywczej, która stawia wysokie wymagania producentom maszyn i linii produkcyjnych.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie