Obróbka metalowych przedmiotów — czy to tych codziennego użytku, czy sprzętu dla profesjonalistów — jest skomplikowanym zadaniem. By (jak najszybciej) nadać materiałom pożądanego kształtu i właściwości trzeba sięgnąć po zaawansowaną technologię — a najlepiej po laser! Na czym polega proces cięcia laserowego metali i dlaczego jest to technologia, która otwiera przed nami setki drzwi?
Na czym polega cięcie laserem?
Na początek nieco fizyki — cięcie laserem to nic innego, jak oddziaływanie energii wiązki lasera na materiał (w naszym przypadku — metal, chociaż obróbce laserowej można poddać nawet i drewno!). Wiązka laserowa, niosąca ze sobą ogromną porcję energii, rozgrzewa materiał i go stapia lub odparowuje — gdy wniknie w niego w pełni, rozpoczyna się właściwa obróbka.
W procesie cięcia metalu uczestniczą także tzw. gazy techniczne (współosiowe): tlen i azot. Na bieżąco oczyszczają materiał oraz chłodzą jego powierzchnię — to dzięki nim obrobiony metal ma formę niemal idealną i nie wymaga zbyt wiele dodatkowej pracy!
O obróbce nie ma mowy bez operatora, który obsługuje głowicę laserową. Przed rozpoczęciem cięcia konieczna jest kalibracja parametrów wiązki lasera — odpowiednio ustawiona przez operatora wiązka zapewnia dokładność obróbki nawet do 0,1 mm! A gdy laser już wniknie w metalową powierzchnię? Zadaniem fachowca będzie dopilnowanie, aby laser nie „wymknął się” spod kontroli i nie uszkodził materiału — marnotrawienie metalu to coś, czego chcemy uniknąć za wszelką cenę!
Cięcie laserem - Hako Technology umożliwia obróbkę materiałów o ściśle określonych (co do ułamka milimetra) wymiarach, pozbawionych wgięć i deformacji. Inne metody obróbki niemal zawsze wiążą się z pewnymi problemami — czy to z koniecznością poddania produktu obróbce końcowej, czy utratą części niewykorzystanego surowca. W porównaniu do nich cięcie laserem można nazwać prawdziwą, technologiczną rewolucją — przynajmniej w branży przemysłowej!
Dlaczego wybrać cięcie laserem?
Dobrze, a więc na jakie konkretnie korzyści możemy liczyć, wybierając nowoczesną technologię cięcia laserowego? Co czyni z niej tak wydajną metodę obróbki?
- niezrównana precyzja — jak już wspomnieliśmy, wiązka lasera pozwala skupić ogromną porcję energii w najmniejszym punkcie; przy jej użyciu można z powodzeniem ciąć elementy o kształtach, o jakich w przypadku innych metod obróbki nie byłoby mowy!
- oszczędność surowca — im bardziej precyzyjna obróbka, tym mniej materiału trafi „do kosza”; laser pozwala wykorzystać niemal w stu procentach każdy kawałek metalu;
- krótki czas obróbki — nawet wymagające największej precyzji cięcie zajmie tylko kilka chwil (pod warunkiem że wiązka lasera zostanie właściwie skalibrowana!);
- brak konieczności dalszej obróbki — metal poddany cięciu laserowemu cechuje się niemal doskonale gładką powierzchnią i krawędziami; nie trzeba się więc martwić o szlifowanie! Po wyjściu spod lasera i wyschnięciu na produkt będzie już czekać lakiernia - Hako Technology lub ekipa w montażowni!