artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Szukanie pracy - co jest istotne?

Znalezienie wymarzonej pracy bywa ogromnym wyzwaniem, zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Często popełniamy wiele błędów, które decydują o tym, że potencjalny pracodawca nie jest zainteresowany naszą kandydaturą. Do tego zadania powinniśmy podejść z rozwagą, cierpliwością i zaangażowaniem. Niekiedy bywa tak, że przez długie tygodnie nie możemy znaleźć nowej pracy, a innym razem bardzo szybko znajdujemy zatrudnienie. Czego nie robić podczas szukania pracy? O czym warto pamiętać?

Szukanie nowej pracy

Istotne jest to, że szukanie pracy nie zawsze wygląda tak samo. Czasami poszukujemy nowego miejsca pracy nawet wtedy, gdy mamy już zatrudnienie. W tej sytuacji jesteśmy bardziej narażeni na błędy, które wydłużają i utrudniają cały proces. Jakich zachowań powinniśmy unikać? Problemu nie ma wtedy, gdy jesteśmy na wypowiedzeniu i każdy pracownik wie, że zamierzamy zmienić branżę. W niektórych sytuacjach nie dzielimy się tym z przełożonymi, gdyż pragniemy zachować to dla siebie z różnych przyczyn. Mogą one dotyczyć niskiej pensji, braku awansu, kiepskiej atmosfery w pracy lub wypalenia zawodowego. 

Dlaczego rzadko kiedy mówimy przełożonym i chęci zmiany miejsca pracy? Z pewnością boimy się zwolnienia i pozostania na lodzie. Musimy jednak liczyć się z tym, że przełożony może się o tym dowiedzieć, co poskutkuje wręczeniem wypowiedzenia. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Jakich błędów unikać podczas szukania pracy?

Jeśli mamy pracę i mimo to szukamy nowej, spore znaczenie mają konsekwencje takich działań. Nie należy podejmować spontanicznych decyzji, które zaważą na naszym dalszym losie. Czego warto unikać? Zapomnijmy o informowaniu współpracowników o swoich planach. Plotki bardzo szybko się rozchodzą po firmie, a my w efekcie możemy mieć kłopoty. O zmianie pracy powiedzmy dopiero wtedy, gdy złożymy wypowiedzenie dotychczasowej umowy. 

Kolejna kwestia to zachowanie dyskrecji w mediach społecznościowych. Jeżeli prosimy znajomych o pomoc w szukaniu nowej pracy, powinniśmy zachować ostrożność. Wykorzystanie swoich kontaktów jest zupełnie normalne, jednak pisanie ogłoszenia w mediach społecznościowych raczej nie jest dobrym rozwiązaniem. Nigdy nie wiemy, czy nasz przełożony nie zobaczy zamieszczonego ogłoszenia. Może nam się wydawać, że nikt tego nie sprawdzi, jednak kierownictwo niejednokrotnie zagląda na profile swoich pracowników. 

Poszukując pracy w tajemnicy nie warto także zamieszczać swojego wirtualnego CV. Obserwujące nas osoby z pracy mogą przekazać te informacje wyżej, czego chcemy uniknąć. 

Co jeszcze jest ważne?

Kolejna kwestia dotyczy tego, aby nie rozmawiać z rekruterami w pracy. Gdy zadzwoni do nas potencjalny pracodawca w pracy, należy przeprosić i wskazać, że teraz nie możemy rozmawiać. Bez wątpienia rekruter to zrozumie i później do nas oddzwoni. Poza tym trzeba uważać na strój - jeżeli na co dzień ubieramy się na sportowo, a nagle wejdziemy do biura w garniturze, bardzo szybko okaże się, że idziemy na rozmowę kwalifikacyjną po zakończeniu pracy. Nie od dziś wiadomo, że znalezienie nowej pracy w tajemnicy to twardy orzech do zgryzienia. Musimy się pilnować na każdym kroku i dokładnie przemyśleć to, jak zadbać o zachowanie dyskrecji.

Gdzie można szukać ciekawych ofert pracy? Zazwyczaj stawiamy na ogłoszenia w Internecie, na różnorodnych portalach i stronach internetowych firm. Poza tym warto przeglądać lokalne gazety z ogłoszeniami, które otwierają przed nami wiele możliwości. Chęć zmiany dotychczasowego zatrudnienia może wynikać ze zbyt małych zarobków, wypalenia zawodowego, złej atmosfery w firmie itp. Gdy zbyt długo stoimy w miejscu i nie mamy motywacji do pracy na danym stanowisku, rozejrzyjmy się za ciekawszym zajęciem, które na nowo da nam radość i pozwoli zadbać o dobre samopoczucie każdego dnia. 

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie