Po budowie lodowiska przyszedł czas na realizację kolejnej inwestycji w Brodnicy - przed nami przebudowa Stadionu Miejskiego w Brodnicy, w tym, budowa trybun oraz szatni. Umowa z wykonawcą, Firmą Ogólnobudowlaną Krzysztof Getka, została podpisana.
Już wkrótce zadaszone trybuny na stadionie OSiR w Brodnicy zapewnią więc miłośnikom sportu komfortowe warunki uczestnictwa w wydarzeniach sportowych i rekreacyjnych, podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Realizacja inwestycji zapewni także lepszą widoczność w trakcie rozgrywek sportowych.
Wokół nowego projektu trybun narosło wiele negatywnych emocji. Przede wszystkim, poprzedni projekt przewidywał trybuny tylko dla 588 osób. Po konsultacjach z kibicami, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Brodnicy i policją uznaliśmy, że ta liczba jest niewystarczająca, ponieważ na meczach bywa nawet 800 osób. Aktualny projekt to uwzględnia i liczba miejsc zwiększona została do 966 (trybuny zadaszone - 840 miejsc. Trybuny niezadaszone przewidziane są dla 126 osób).
Poprzedni projekt przewidywał ciężką konstrukcję z żelbetonu - obecny, to lekka konstrukcja metalowa, która uwzględnia również budowę toalet i szatni dla zawodników korzystających zarówno z górnej, jak i dolnej płyty boiska (poprzedni projekt przewidywał umiejscowienie szatni i toalet tylko na górnej płycie stadionu, niedostępnych dla korzystających z dolnej płyty boiska).
Umiejscowienie szatni i toalet w tym miejscu ma niebagatelne znaczenie dla trenujących na dolnej płycie boiska młodych adeptów piłki nożnej. Pięć razy w tygodniu korzysta z niego codziennie ok. 500 zawodników, z dwóch klubów piłkarskich – Uczniowskiego Klubu Sportowego GOL Brodnica i BKS Sparta Brodnica/Akademia Piłkarska Sparta Brodnica. Specjalnie z myślą o nich oraz o rodzicach przyprowadzających na trening swoje pociechy powstaną na boisku dolnym zadaszone trybuny, na 84 miejsca.
Budka spikerska usytuowana będzie w centralnej części trybun, a każdy z klubów będzie miał swój magazyn w nowym budynku szatni.
Poprzedni projekt zakładał też budowę trybun, jako elementu kompleksowej przebudowy całego stadionu, w tym górnej płyty boiska, która została już wykonana, podobnie, jak większość zaplanowanych prac. Zmodernizowaliśmy boisko piłkarskie z nawierzchnią z trawy naturalnej, powstała też pełnowymiarowa bieżnia z nawierzchni syntetycznej, z czterema torami okólnymi oraz sześcioma torami na prostej. Mamy wspaniałą arenę lekkoatletyczną, która posiada dwuścieżkową, jednostronną skocznię do skoku w dal i trójskoku, dwustronną skocznię do skoku o tyczce, rzutnie do rzutu oszczepem, pchnięcia kulą, do rzutu młotem i dyskiem oraz stanowisko do skoku wzwyż.
Warto też pamiętać, że mecze podwyższonego ryzyka rozgrywane są raptem 4 razy w roku, nowy projekt jest więc adekwatny do aktualnych potrzeb.
Inwestycja podzielona została na dwie części.
✅️ Część I polegać będzie na:
👉 rozbiórce istniejących trybun wraz z konstrukcją,
👉 utwardzeniu z kostki wraz z obrzeżami oraz nasypem,
👉 rozbiórce istniejącego budynku spikera wraz z fundamentami,
👉 rozbiórce istniejących utwardzeń wraz z obrzeżami i krawężnikami,
👉 rozbiórce istniejącego ogrodzenia,
👉 rozbiórce murów oporowych wraz z ogrodzeniem,
👉 budowie nowego ogrodzenia oraz nowych trybun wraz z obiektem spikerki,
👉 wykonaniu utwardzeń, schodów zewnętrznych, instalacji oraz niezbędnej infrastruktury,
👉 wykonaniu nowej skarpy i regulacji istniejącej skarpy wraz z wyrównaniem i niwelacją powierzchni terenu,
👉 wykonaniu instalacji oświetlenia, nagłośnienia stadionowego i trybunowego, instalacji kamer na terenie zewnętrznym, instalacji teletechnicznej i tablicy wyników,
👉 przebudowie instalacji zewnętrznych (wodociągowej oraz sanitarnej),
👉 zmianie lokalizacji istniejącego hydrantu,
👉 wykonaniu zewnętrznych szafek depozytowych.
TERMIN realizacji zadania - 150 dni od podpisania umowy.
✅️ Część II polegać będzie na rozbudowie istniejącego budynku o szatnie, wraz z wykonaniem elewacji oraz wyposażeniu pomieszczeń szatni i zaplecza sanitarnego.
TERMIN realizacji zadania - 480 dni od podpisania umowy.
KOSZT - 5.950.020,00 zł