SERWISY PRASOWE

Miasto i Powiat

Na Sygnale

Bezpłatne badania densytometryczne

26 maja 2024 r. w godzinach od 10.00 do 18.00 Burmistrz Brodnicy zaprasza na bezpłatne badania densytometryczne do mobilnego punktu usytuowanego na parkingu przy Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy (ul. Zamkowej 1).

NA BADANIA OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA TELEFONICZNA POD NUMEREM TELEFONU: 514 973 249. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Liczba miejsc jest ograniczona.

Badanie wykonuje się u osób zagrożonych osteoporozą, przede wszystkim:

1. kobiet po menopauzie, zwłaszcza po 50 r. ż.

2. starszych mężczyzn po 60. r. ż.

3. osób, które doznały złamania po niewielkim urazie, który u osób zdrowych nie skutkowałby złamaniem kości,

4. z czynnikami ryzyka osteoporozy (np. leczenie glikokortykosteroidami),

5. u osób po 40. roku życia, w których rodzinie występowała osteoporoza,

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża. Badaniu będą podlegać wyłącznie osoby pełnoletnie. Badania nie powinno się wykonywać jeżeli w okresie ostatnich kilku miesięcy było wykonywane badanie TK (tomografia komputerowa), MR (rezonans magnetyczny) lub zdjęcie rentgenowskie.

Densytometria to inaczej badanie gęstości kości. Jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Jej przeprowadzenie pozwala na wykrycie osteoporozy w początkowym etapie rozwoju, a także określenie stopnia zaawansowania choroby oraz monitorowanie leczenia. Osteoporoza jest poważną chorobą, która osłabia kości i zmniejsza ich odporność na urazy. Często ubytek masy kostnej przebiega powoli i bezobjawowo na przestrzeni lat, a pierwszą oznaką choroby jest złamanie. Badanie densytometryczne kości jest profilaktycznym badaniem polegającym na pomiarze gęstości minerałów tkanki kostnej.

Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Badanie trwa kilka minut, odbywa się w pozycji leżącej, a po jego wykonaniu pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi się rozbierać, konieczne jest tylko odsunięcie z badanego obszaru metalowych części odzieży takich jak na przykład guziki lub suwaki.

Share This Post

Post Navigation

Leave a Reply

Post Tags

related Posts