Wentyl to niepozorny element opony. Jego prawidłowa konserwacja jest jednak kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy. Czy wiesz, jak nie dopuścić do jego uszkodzenia?

Rodzaje wentyli w oponach

Bezpieczeństwo na drodze w dużym stopniu zależy od jakości ogumienia i stopnia napompowania kół. Wiele osób zdaje sobie sprawę z obowiązkowej wymiany opon i parametrów, jakie powinny spełniać. Niestety, często zapominamy o prawidłowym ciśnieniu. Uciekające powietrze sprawia, że samochód będzie miał problemy ze sterownością, a szybszemu zużyciu ulegnie także układ kierowniczy i zawieszenie. Aby zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach, należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy, w szczególności na wentyle. To drobna część, od której wiele zależy.

Kontrola sprawności pojazdu przed rozpoczęciem podróży to podstawowy obowiązek każdego kierowcy. Podczas wizyty na stacji benzynowej warto sprawdzić poziom powietrza w oponach, a także kompletność wentyli. Zgubienie nakrętki, choć wydaje się błahostką, może doprowadzić do szeregu problemów w przyszłości.

Typy wentyli

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wentyli. Wśród najpopularniejszych z nich należy wymienić te wykonane z gumy, powszechnie wykorzystywane w felgach stalowych. Ich zaletą jest niewielki koszt wymiany i to, że są ogólnodostępne. Mają jednak jedną istotną wadę. Materiał, z którego są produkowane, powoduje, że wentyle są szczególnie narażone na uszkodzenia. Guma źle znosi także działanie czasu, może się więc zdarzyć, że ten element całkowicie sparcieje. Kolejnym typem, zwykle spotykanym w felgach aluminiowych jest wentyl z metalową osłoną. Jego zaletą jest wykonanie z trwalszego materiału, bardziej odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Trzecim rodzajem, także wykorzystywanym w felgach aluminiowych, jest wentyl metalowy, schowany. Jego główną zaletą jest poprawienie wyglądu koła i zminimalizowanie narażenia na uszkodzenia mechaniczne. Do wad można zaliczyć dokręcane końcówki do pompowania, które niestety można łatwo zgubić. Ukrycie wentyla w rancie opony powoduje zmniejszenie szansy jego zerwania. O prawidłowy stan opon warto zadbać w profesjonalnym serwisie, takim jak firma Speedgum w Warszawie, ponieważ nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie.

Dlaczego należy dbać o wentyle

Prawidłowe przygotowanie samochodu do jazdy zdecydowanie zwiększa szansę na uniknięcie przykrych niespodzianek podczas podróży. Ciśnienie w oponach jest istotne ze względu na bezpieczeństwo, ale także na koszty eksploatacji. Uszkodzony wentyl samochodowy nie zapewni utrzymania odpowiednich parametrów. Dlatego istotna jest jego właściwa konserwacja. Pozwoli to na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. Zaleca się regularną wymianę tego elementu, a ze względu na jego niski koszt, można to robić nawet co pół roku, przy zmianie ogumienia na zimowe lub letnie.