PIT-11 jest to druk zawierający informacje na temat dochodów podatnika, którą płatnik, czyli pracodawca, ma obowiązek przesłać do swojego pracownika oraz do właściwego dla niego Urzędu Skarbowego.

Obie strony powinny otrzymać po jednym egzemplarzu druku PIT-11.

Pracodawca jest zobowiązany przekazać swoim pracownikom PIT-11 za rok 2017 do końca lutego 2018 r. Im wcześniej to zrobi, tym więcej czasu podatnik może poświęcić na swoje podatki i ich rozliczenie. Termin na złożenie deklaracji za miniony rok rozliczeniowy upływa 30 kwietnia 2018 r. o godz. 23:59.

 

Rozliczenie PIT-11 przez internet

Druk PIT-11 jest niezbędny, aby uzupełnić i złożyć deklarację podatkową, np. PIT-37 lub PIT-36. Jednak obowiązek ten spoczywa na podatniku także wówczas, jeżeli z jakichś przyczyn nie otrzymał od płatnika formularza PIT-11. W pierwszym kroku warto udać się do pracodawcy (lub byłego pracodawcy) w celu ustalenia przyczyn takiego stanu rzeczy – być może to zwykłe przeoczenie. Jeżeli jednak to nie przyniesie efektów, można poprosić o pomoc Urząd Skarbowy, który powinien posiadać drugi egzemplarz druku PIT-11. Najlepiej nie zwlekać z tym zbyt długo, ponieważ brak druku PIT-11 nie wpływa na zmianę terminu złożenia rocznego rozliczenia.

 

PIT-11 można najszybciej rozliczyć przez internet. Pomoże w tym program PIT, dzięki któremu sam proces uzupełniania druku przebiega sprawnie i bezproblemowo. Program PIT działa bowiem w taki sposób, że prowadzi użytkownika krok po kroku. Na podstawie odpowiedzi na kilka prostych pytań kreator sam uzupełnia e-deklaracje.

 

Warto rozważyć taką formę rozliczenia, dzięki której podatki przestają być czymś trudnym. Program PIT jest intuicyjny w obsłudze i bez problemu poradzą sobie z nim także osoby, dla których podatki to trudny temat. Potwierdzać to może wzrost zainteresowania rozliczeniami przez internet – dane pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

Źródło: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci

 

PIT-11 a program PIT

Jeżeli otrzymałeś PIT-11 od swojego pracodawcy, a nie wiesz jaki druk PIT powinieneś wypełnić, pomoże Ci w tym Program PIT Pro 2017/2018 z serwisu Podatnik.Info. Dobry program PIT działa bowiem w taki sposób, że sam dobiera i wypełnia właściwy druk, na podstawie kilku niezbędnych danych. Warto więc zwrócić uwagę na cechy, które powinien mieć program PIT:

 • zgodność z wytycznymi Ministerstwa Finansów,
 • aktualność druków: w roku 2018 należy złożyć e-deklaracje za rok 2017,
 • bezpłatność – warto wybierać programy, które pozwalają rozliczyć i wysłać PIT online za darmo,
 • bezpieczeństwo danych,
 • możliwość pobrania i zainstalowania programu na komputerze lub uzupełnienie druku PIT online.

 

Jak rozliczyć PIT-11 online krok po kroku?

Pierwsza zasada, kiedy korzysta się z programu do PIT, to postępowanie zgodnie z instrukcją programu. Nie trzeba nawet wiedzieć, jaki druk należy wybrać. Wystarczy przygotować wcześniej PIT-11 oraz sprawdzić dane osobowe, w szczególności numer PESEL i/lub NIP.

Źródło: Podatnik.Info

 1. Pobierz wybrany program PIT, np. program PIT Pro 2017/2018 lub wybierz opcję wypełnienia e-deklaracji online.
 2. Uruchom program PIT i wybierz:
  1. sposób rozliczania,
  2. cel składania e-deklaracji,
  3. Urząd Skarbowy.
 3. Wskaż źródło przychodów – wskazane w części druku PIT-11.
 4. Wybierz przysługujące Ci ulgi.
 5. Podaj roczną sumę przychodów.
 6. Uzupełnij dane o sumach składek na ubezpieczenie:
  1. społeczne,
  2. zdrowotne,
  3. zdrowotne, które zostały zapłacone i zwrócone w roku podatkowym, czyli 2017.
 7. Uzupełnij dane osobowe.

Źródło: Podatnik.Info

8. Sprawdź druk PIT wygenerowany przez program PIT. W razie pomyłek, możesz je łatwo edytować.
9. Wyślij e-deklaracje online lub wydrukuj formularz PIT i wyślij go lub dostarcz do Urzędu Skarbowego.

 

Całość rozliczenia PIT zajmie Ci dzięki takiej formie klika minut. Nie musisz się też martwić o dostarczenie druku do Urzędu Skarbowego, ponieważ natychmiast po wypełnieniu możesz wysłać go online.

Źródło: Podatnik.Info