Chociaż profesje radcy prawnego oraz adwokata mają inne nazewnictwo, to jednak nie każdy poszukujący pomocy prawnej zdaje sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości różnice pomiędzy nimi są nieznaczne.

Kiedy możemy udać się do radcy prawnego, a kiedy do adwokata? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami.

Chociaż radca prawny jest znanym zawodem, to jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, czym naprawdę się on zajmuje. Najczęściej radcę prawnego kojarzymy z osobą, która zajmuje się świadczeniem porad prawnych, czyli doradza wtedy, gdy mamy problemy z samodzielną interpretacją przepisów. Jednak nie każdy wie, że aktualnie profesje radców prawnych i adwokatów tak naprawdę nie różnią się niczym szczególnym.

 

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to zasadniczo dość młody zawód, kory powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo głównym zadaniem radcy prawnego była obsługa prawna w państwowych przedsiębiorstwach. To powodowało, że radca miał też dość ograniczony zakres pracy w stosunku do adwokata. Warto również wskazać, że radca prawny w tym czasie mógł wykonywać pracę tylko w zatrudnieniu przez przedsiębiorstwo, wobec tego nie był to tak zwany wolny zawód.

 

Jednak z biegiem lat charakter pracy radcy prawnego oraz jego uprawnienia uległy zmianie, zbliżając się do profesji adwokata. Zakres spraw, które mógł podejmować adwokat, rozszerzał się. Radca prawny, który początkowo zajmował się sprawami administracyjno-handlowymi, stał się reprezentantem klientów w wielu sprawach.

 

Czym zajmują się radcowie prawni?

  • udzielanie porad i konsultacji prawnych
  • sporządzanie opinii prawnych
  • opracowywanie projektów aktów prawnych
  • występowanie przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy

 

Przykładowe usługi jakie świadczą radcowie możemy znaleźć na stronie internetowej Kancelarii Prawej Maj & Cieślak pod adresem: https://kancelariamc.pl/.

 

W jakichś sprawach może pomóc radca prawny?

Przez dość długi czas radcowie prawni mogli pomagać swoim klientom – osobom fizycznym oraz przedsiębiorstwom – w każdej sprawie oprócz spraw rodzinnych, karnych i karnoskarbowych. Te dziedziny pozostawały przez cały czas w domenie adwokatów. Jednak w ciągu ostatniej dekady wprowadzono duże zmiany w zawodzie radcy prawnego.

 

Od 2007 roku radcowie prawni zyskali możliwość występowania w sprawach rodzinnych, na przykład w sprawach rozwodowych czy dotyczących alimentów. Z kolei od 2015 roku radca prawny, podobnie jak adwokat, posiada możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym, czyli w sprawach karnych i karnoskarbowych, z tym że obrońcą może być jedynie radca prawny niepozostający w stosunku pracy.

 

Warto przy tym wskazać, że tylko radcowie mogą być zatrudnieni na zasadach umowy o pracę, jednak wcale nie oznacza to, że jest to zawód zarezerwowany tylko i wyłącznie dla przedsiębiorców.

 

Gdzie warto iść – do radcy prawnego czy do adwokata?

W związku z tym, że oba te zawody w zasadzie pokrywają się ze sobą, możemy udać się zarówno do kancelarii radcy prawnego, jak i do kancelarii adwokackiej, gdy potrzebujemy porady prawnej lub szukamy prawnika, który będzie mógł reprezentować nas przed sądem.

 

Zasadniczo nie ma różnicy, do kogo się udamy – zarówno radca prawny, jak i adwokat mogą zapewnić nam obsługę na tym samym poziomie. Jeśli chcemy mieć pewność profesjonalnej obsługi, warto sprawdzić wcześniej, w jakim zakresie oferuje swoje usługi dana kancelaria prawna. Niektóre z nich specjalizują się w sprawach karnych, inne w sprawach rodzinnych. Są również takie, które skupiają się na świadczeniu usług dla przedsiębiorstw, w tym spółek.

 

Adresy kancelarii adwokackich oraz kancelarii radców prawnych możemy znaleźć już teraz przez internet.