Kawa jest z jednym z bardziej lubianych napojów wśród pracowników. Poprawia nastrój i wydajność w pracy. Czy zastanawiałeś się, jakie comiesięczne koszty musisz ponosić z tytułu zakupu kapsułek do ekspresu?

Polski system podatkowy zezwala na wliczanie kosztów zakupu kawy oraz akcesoriów służących do jej parzenia i podawania (ekspres do kawy, spieniacz do mleka, filiżanki, kapsułki) do kosztów uzyskania przychodów, oraz odliczenia naliczonego podatku VAT. Regulują to dwie ustawy:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350). Zgodnie z nią, koszty uzyskania przychodów, są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątek stanowią koszty wymienione w art. 23.
  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwana też w skrócie Ustawą o VAT art.86 ust.1 (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535) Na mocy tego artykułu zakup kawy oraz wszelkich akcesoriów służących do jej przyrządzania i podawania, podlega odliczeniu naliczonego podatku VAT, pod warunkiem, że zakup ten był związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych i prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zarówno nowo powstałe firmy, jak i te już działające starają się redukować koszty utrzymania. Może to również dotyczyć zakupu kawy. Na przykładzie kapsułek nespresso pokażemy, jaka jest różnica w kosztach zakupu oryginalnej kapsułki kawy nespresso, a jej zamiennikiem.

Do porównania cen użyjemy oryginalnej kapsułki kawy Nespresso Ristretto i jej zamiennika Rene Ristretto Nespresso. Na oficjalnej stronie Nespresso koszt zakupu 10 kapsułek kawy Ristretto to 16 zł brutto (na dzień 29. 04. 2017 r.) Wpisując do popularnej porównywarki cenowej ceneo.pl hasło kapsułki nespresso, możemy znaleźć ofertę, w której 10 kapsułek kawy Risrtetto kosztuje 10 zł brutto. Łatwo zatem policzyć, że różnica między oryginalną kapsułką, a zamiennikiem wynosi 6 zł brutto. Przy zakupie małych ilości kawy, różnica ta może wydawać się mało znacząca, ale daje to wymierne oszczędności przy dużym spożyciu kawy, a z takim mamy do czynienia w firmach. Na 100 kapsułkach zaoszczędzamy 60 zł brutto. Nie zawsze jednak firmy decydują się na stosowanie zamienników w obawie o ich jakość, co może być obawą nieuzasadnioną. Warto więc przetestować zamienniki kapsułek nespresso, bo może okazać się, że jest to dobry i opłacalny wybór.

Jeżeli szukasz profesjonalnej obsługi księgowej w Warszawie, wpisz do wyszukiwarki hasło obsługa księgowa warszawa.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły