Nowa stawka CIT dla małych podatników, nowa kwota wolna od podatku oraz podatkowe zachęty dla działalności innowacyjnej to tylko niektóre ze zmian w prawie podatkowym, jakie przyniósł ze sobą 2017 rok. Czy będą one miały realny wpływ na poprawę sytuacji polskich przedsiębiorców?

Mniejszy CIT dla małych podatników

Wraz z 1 stycznia 2017 roku w życie wchodzą nowe przepisy o stawce CIT dla małych podatników. Rząd zmienił dotychczasową stawkę 19 proc. na 15 proc. z zastrzeżeniem, iż nowa stawka przeznaczona jest wyłącznie dla podatników, którzy osiągnęli przychów ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie większy niż 1 200 000 euro (wskazana kwota przychodu przeliczana jest na złotówki i w 2017 roku wynosi 5 157 000 zł). Preferencyjna stawka podatkowa CIT dostępna jest również dla podatników w pierwszym roku po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Stawka CIT w kolejnych latach działalności gospodarczej zależeć będzie od tego, czy przedsiębiorca utrzyma status małego podatnika, czy też jego przychody przekroczą wyznaczony przepisami próg (więcej o zmianach w przepisach podatkowych na 2017 r. znaleźć można w publikacjach z działu Prawo Podatkowe księgarni Profinfo.pl).

Nowa kwota wolna od podatku

Również od 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe regulacje w zakresie kwoty wolnej od opodatkowania PIT. Dotychczasowe przepisy, ustalające kwotę wolną od podatku na poziomie 3 091 zł, obowiązywały nieprzerwanie od 1 stycznia 2009 roku. Obecne prawo podatkowe wprowadza degresywną kwotę wolną od opodatkowania, która zależy od poziomu dochodów podatnika. Zgodnie z nowymi regulacjami, od opodatkowania zwolnione są osoby, których dochód w skali roku (podatkowego) nie przekroczył 6 600 zł. Powyżej tego progu kwota wolna od podatku zaczyna stopniowo maleć. Dla osób z dochodami pomiędzy 11 tys. a 85 528 zł kwota wolna wynosi dokładnie tyle, ile wynosiła przed wprowadzeniem nowych przepisów, czyli 3 091 zł. Kwota ta nadal zmniejsza się stopniowo przy dochodach powyżej 85 528 zł, a dla podatników zarabiających rocznie ponad 127 tys. została całkowicie zlikwidowana.

Zachęty dla działalności innowacyjnej

Wraz z Nowym Rokiem zaczął obowiązywać szeroki pakiet rozwiązań, w zamyśle ustawodawcy mający zachęcać do prowadzenia działalności innowacyjnej. W ramach tego pakietu zniesiono m. in. opodatkowanie podatkiem dochodowych aportu własności przemysłowej i intelektualnej, zwiększono zakres kosztów kwalifikowanych, podniesiono kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na działalność badawczo-rozwojową, a także zwiększono do 6 lat okres, w którym dopuszcza się odliczanie kosztów kwalifikowanych.