Choć za sprawą Unii Europejskiej wiele kwestii zostało ujednoliconych, nadal nie wszystkie bliskie nam (geograficznie czy też kulturowo) kraje są zgodne co do licznych zagadnień prawnych. Przepisy, które  w jednych państwach byłyby nie do pomyślenia i wzbudziłyby co najmniej spore protesty ze strony społeczeństwa, w innych są uznawane za zupełnie normalne. Oto kilka przykładów.

Kara śmierci

Choć co jakiś czas dyskusje na jej temat powracają, to jednak zdecydowana większość Polaków jest przeciwna karze śmierci. Za zdecydowanie bardziej humanitarne postępowanie wobec najgorszych przestępców uważamy długotrwałe pozbawianie ich wolności. Podobnego zdania są obywatele i przywódcy również niemalże innych krajów europejskich. Kara śmierci obecnie obowiązuje już tylko na Białorusi. Natomiast poza Europą – w licznych krajach Afryki i Azji oraz niektórych stanach w USA.

Związki partnerskie

Liczba ich zwolenników w naszym kraju stopniowo rośnie, na razie jednak nie zanosi się na to, by zostały zalegalizowane. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim zawierania tego typu związków przez pary osób tej samej płci. Dla wielu osób jest to nadal nie do zaakceptowania. A jak jest w innych państwach? Na terenie Europy tego typu związki można zawierać na terenie siedmiu państw. Są to: Holandia, Francja, Belgia, Niemcy, Finlandia, Luksemburg oraz niektóre regiony Włoch. Natomiast Dania, Norwegia, Szwecja i Hiszpania zastąpiły je przez małżeństwa jednopłciowe. Pomysł wprowadzenia możliwości zawierania związków partnerskich odrzucili niedawno w referendum obywatele Słowacji. Więcej na ten temat tutaj: www.bankier.pl/wiadomosc/Slowacja-Fiasko-referendum-przeciwko-malzenstwom-gejow-3285067.html

„Miękkie” narkotyki

 Kontrowersyjną kwestią w wielu krajach jest również zagadnienie legalizacji tzw. miękkich narkotyków, do których zalicza się na przykład cannabis sativa, czyli konopie siewne. Kodeksy różnych państw rozmaicie podchodzą do tego problemu. Niektóre całkowicie akceptują sprzedaż i zażywanie konopi, inne natomiast zezwalają na jej posiadanie, ale tylko w niewielkich ilościach. W Polsce oraz większości europejskich krajów sprzedaż oraz posiadanie nasion konopi jest całkowicie legalne.

           

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki