Wzrost zainteresowania Polaków wypełnianiem zeznań podatkowych za pomocą specjalnych programów komputerowych sprawił, że w sieci pojawiło się ich całe mnóstwo. Wiele osób, które chcą po raz pierwszy skorzystać z programu PIT, mają niemały problem z wyborem tego odpowiedniego. Czym kierować się przy wyborze programu do rozliczenia PIT? Jakie cechy powinno mieć to narzędzie, by skorzystanie z niego było łatwe i przyjemne?

Z multimedialnych programów do rozliczenia PIT-ów korzysta z każdym rokiem coraz więcej Polaków. Dlaczego? Decydują tu oczywiście wygoda i krótszy czas trwania procederu rozliczania się z fiskusem. Program PIT to narzędzie, które zamienia przykry obowiązek wypełniania swojego zeznania podatkowego w błyskawiczny i nieskomplikowany proces. Jednak liczba programów PIT, jaka zalała ostatnimi czasy sieć internetową sprawiła, że łatwo znaleźć prawdziwe buble, które mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Który program PIT zatem wybrać?

 

Darmowy

Przede wszystkim korzystajmy z darmowych programów PIT (np. program od Money.pl). Naprawdę nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów z tytułu skorzystania z tego typu narzędzia. Często opłata za program PIT wygląda podejrzliwie i nie mamy pewności, czy nie kryje się pod nią jakieś większe oszustwo. Ciekawym rozwiązaniem są np. programy PIT, które nie generują kosztów jeśli tylko zdecydujemy się na oddanie swojego 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

 

Źródło programów PIT

Oczywiście najłatwiej pobrać takie programy z Internetu. Korzystajmy jednak z zaufanych witryn. Nie chcemy przecież, by wraz z programem PIT na naszym dysku znalazły się groźne wirusy i inne tego typu szkodliwe oprogramowania. Jeśli nie ufamy materiałom zamieszczanym w sieci, dobrą alternatywną będą programy dołączane na nośnikach CD w ogólnopolskich dziennikach lub tygodnikach. Ich bezpieczeństwo jest niepodważalne, a jakościowo nie różnią się one niczym od narzędzi, które znajdziemy w Internecie.

 

Intuicyjny

Głównym zadaniem programów PIT jest ułatwić podatnikowi wypełnianie jego rozliczenia z dochodów za rok ubiegły. Dobrze więc, by nasze narzędzie intuicyjnie prowadziło nas przez cały ten proces. Najlepsze programy PIT wymagają od nas wypełnienia tylko kilku pól, po czym reszta formularza uzupełniana jest automatycznie. Jeśli komputerowy program wymaga od nas większego wkładu pracy niż tradycyjne sposoby wypełnienia PIT-u, to zdecydowanie nie warto z niego korzystać.

 

Możliwość wysłania PIT przez Internet

Jeśli już samodzielnie wypełniliśmy PIT za pomocą programu, dlaczego by nie wysłać go do Urzędu Skarbowego przez Internet? Ominiemy w ten sposób kolejki oraz ogromne dawki nerwów, jakie zazwyczaj fundowane są nam podczas wizyt w placówkach US. Dobry program do wypełniania PIT-ów powinien mieć możliwość automatycznego zaoferowania użytkownikowi wysłanie jego zeznania drogą elektroniczną.

 

Pamiętajmy, że bez względu na to, w jaki sposób wypełnimy i dostarczymy do odpowiednich organów nasz PIT, należy tego dokonać w odpowiednim terminie. W tym roku podatnik ma czas na rozliczenie się z fiskusem do końca kwietnia. Brak złożonego w terminie PIT-u grozi poważnymi karami pieniężnymi.