Ulga za korzystanie z usług internetowych była jedną z najchętniej wykorzystywanych przez Polaków w trakcie składania zeznań podatkowych. Do ostatnich chwil wahał się na dobrą sprawę los tejże ulgi, która planowo miała całkowicie zniknąć z listy możliwych odliczeń. Ostatecznie Polacy nadal będą mogli rozliczyć się za Internet, choć przywilej ten nie będzie dotyczyć wszystkich.

Ulga internetowa budzi ciągle sporo wątpliwości u niektórych osób. Po jej burzliwym pojawieniu się, miała zostać całkowicie zlikwidowana, ale ostatecznie postanowiono ją utrzymać w dość nietypowym charakterze. Kto może skorzystać z ulgi za Internet? Co należy zrobić, by te ulgę otrzymać?

 

Kto może skorzystać?

Z ulgi może skorzystać podatnik, które swoje zeznanie roczne od opodatkowanych dochodów składa na podstawowym PIT-36 lub PIT-37. Ważne jednak, że ulga należy się tylko tym osobom, które skorzystają z niej w tym roku po raz pierwszy lub zrobiły to dokładnie jeden raz składając poprzednie zeznanie. Nie skorzysta z ulgi ten, kto zrobił to już więcej niż dwa razy w przeszłości.

 

Co należy zrobić?

Aby skorzystać z ulgi internetowej potrzebne jest spełnienie obowiązkowego warunku, który opisany jest powyżej. Oprócz tego należy do podstawowego formularza PIT dołączyć specjalny załącznik oznaczony symbolem PIT/O. Dodatkowo podatnik musi udokumentować koszty poniesione z tytułu korzystania z sieci internetowej. W tym celu potrzebny będzie dowód faktycznego poniesienia wydatku, który jednoznacznie wskaże, kto komu i ile zapłacił za usługi internetowe. Tego typu dowodem będzie np. potwierdzenie przelewu bankowego. Brak załącznika PIT/O oraz potrzebnych dokumentów sprawi, że ulga nie zostanie uwzględniona przy składaniu zeznania podatkowego.

 

Czego tak naprawdę dotyczy ta ulga?

Dziś Internet przybiera różne formy. Ulga internetowa nie musi dotyczyć tylko typowej sieci, z jakiej korzystamy na co dzień w domowym zaciszu. W ramach ulgi mieści się również korzystanie z Internetu w telefonie komórkowym, czy też poprzez przenośny modem, jaki podpinany jest do laptopa czy innych urządzeń przenośnych.

 

Internet w wynajmowanym mieszkaniu?

Nie jest ważne, gdzie korzystasz z Internetu. Udokumentowane ma być samo korzystanie z jego usług i oczywiście zapłacenie odpowiedniego abonamentu. Co zaś z osobami, które czerpią dochód z wynajmowania jakiegoś lokum? Ulga internetowa przysługuje tylko i wyłącznie w wypadku, gdy podatnik korzysta z Internetu do własnych osobistych celów. Nie można zatem odliczyć kosztów korzystania z Internetu na rzecz najemcy od własnych dochodów.

Internet a firma

Podatnik może skorzystać z ulgi internetowej tylko wtedy, gdy korzysta z Internetu prywatnie. Rozliczanie się z US jako właściciel firmy za zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu pozwoli odliczyć koszty poniesione z racji płacenia abonamentu internetowego tylko wtedy, gdy są one prywatne. Z ulgi internetowej nie skorzystają podatnicy rozliczający się liniowo i za pomocą karty podatkowej.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki