W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się wybory prezydenckie, po nich parlamentarne, a najniższa frekwencja dotyczy wyborów samorządowych. Co ciekawe to prezydent naszego państwa ma najmniejszy wpływ na codzienne życie obywateli, a największe mają lokalni politycy, którzy najlepiej znają bolączki i problemy dotykające mieszkańców wsi, miast i miasteczek, a ich uprawnienia i podejmowane przez nich decyzje bezpośrednio przekładają się na jakość życia mieszkańców.

Niskie zaangażowanie wyborców

Badania wskazują, że zaledwie połowa mieszkańców Polski wie, kto stara się o najwyższy urząd w jego mieście czy gminie, nie mówiąc już o nazwiskach radnych, którzy startują do rad gmin, powiatu i sejmiku wojewódzkiego. I tylko jedna trzecia mieszkańców zdecydowała się oddać swój głos w wyborach samorządowych w 2010 roku. Miejmy nadzieję, że tym razem te statystyki będą nieco większe i że mieszkańcy Brodnicy i województwa kujawsko-pomorskiego wykażą się zaangażowaniem w kształtowanie lokalnej polityki.

Swój głos mogą oddać uprawnieni obywatele zamieszkujący w mieście czy gminie, w której chcą oddać swój głos. Pierwsza tura wyborów samorządowych 2014 odbędzie się już 16 listopada br., a lokale wyborcze otwarte będą od 7 rano do 21. Aby oddać głos wystarczy pojawić się w odpowiednim punkcie wyborczym z dowodem osobistym, pobrać karty do głosowania i zaznaczyć krzyżykiem lub tak zwanym “ptaszkiem” kratkę przy nazwisku wybranego kandydata. W większości punktów wyborczych trzeba będzie wybrać cztery osoby: prezydenta, burmistrza lub wójta, radnego do rady gminy, radnego do rady powiatu oraz radnego do sejmiku wojewódzkiego. Zanim jednak zaznaczymy kandydata, warto posiłkując się informacjami w prasie czy internecie http://wybory.platforma.org/kandydaci/kujawsko-pomorskie/ zapoznać się z jego poglądami i dotychczasowymi osiągnięciami na polu zawodowym czy działalności społecznej. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami głosowania na kandydatów z list znanych nam partii politycznych, możemy znaleźć także lokalne ugrupowania i komitety wyborcze. 

Oni odpowiadają za rozwój miasta i gminy

Do zadań wójta, burmistrza czy prezydenta miasta w szczególności należy przygotowywanie projektów uchwał rady gminy, określanie sposobu ich wykonywania, gospodarowanie mieniem komunalnym, wykonywanie budżetu oraz zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych/miejskich jednostek organizacyjnych. Do kompetencji samorządu terytorialnego należy planowanie infrastruktury drogowej, społecznej, organizacja ruchu drogowego, ochrony przeciwpożarowej, planowanie przestrzenne, ochrona środowiska. Od tego, jak prężnie działa gmina, powiat i gmina zależy więc jakość życia mieszkańców. Wybory samorządowe odbywają się co 4 lata, dlatego warto podejmować decyzje starannie, bez zbędnego pośpiechu i angażować się w ten sposób w kształtowanie polityki regionu. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki