W Polsce usługi notarialne zdobywają coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo w czym pomóc może doświadczona kancelaria notarialna i kiedy warto zwrócić się do niej po pomoc.

Czym w rzeczywistości zajmuje się notariusz?

Notariusz najprościej rzecz mówiąc jest osobą zaufania publicznego, którego obowiązuje oczywiście tajemnica zawodowa. Głównym obowiązkiem notariuszy jest przede wszystkim sporządzanie dokumentów w formie aktu notarialnego. Z pomocy kancelarii notarialnej można skorzystać również przy spisywaniu protokołów i różnorodnych oświadczeń.

Notariusz jak powszechnie wiadomo zajmuje się również dokonywaniem odpisów i wypisów. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że notariusz nie może pełnić roli adwokata i prokuratora. Jego podstawowym zadaniem jest jedynie zabezpieczenie interesów klientów.

Wiele kancelarii notarialnych umożliwia przechowywanie ważnych dokumentów. Zazwyczaj klienci otrzymują wyłącznie odpis, dlatego też przy jego zniszczeniu lub zgubieniu można uzyskać kolejny odpis.


Jak w rzeczywistości wygląda sporządzanie aktów notarialnych?

Aby sporządzić akt notarialny niezbędne jest oczywiście posiadanie kilku kluczowych dokumentów. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzamy na przykład sprzedać nieruchomość, to wymagany jest nie tylko dowód osobisty i numer księgi wieczystej, ale również dowód kupna danej nieruchomości oraz poświadczenie wartości przedmiotu umowy. Niezbędne jest także posiadanie stosownego zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatków.

Jeżeli notariusz pozyska niezbędne dokumenty, to bez problemu będzie można przystąpić do sformułowania treści aktu notarialnego. Zgodnie z przepisami każdy akt notarialny wymaga stosownego oświadczenia i podpisu wszystkich zainteresowanych stron.

Kolejnym etapem sporządzania aktu notarialnego jest odczytanie go na głos. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to bardzo ważny etap. Bez odczytania aktu notarialnego jest on nieważny. Jeżeli wszystkie ze stron nie zgłaszają żadnych uwag, to akt notarialny uznaje się za przyjęty i podpisany. Kancelaria notarialna najczęściej sporządza akt notarialny przy kupnie i sprzedaży nieruchomości albo przy spadkach/darowiznach lub przy najmie okazjonalnym.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki