Czasami trudno zrozumieć wszystkie mechanizmy, jakie rządzą prawniczym światem. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że posiadanie odpowiednich kompetencji w kontekście wiedzy prawniczej, wymaga stosownych predyspozycji intelektualnych. I właśnie dlatego zdecydowana większość spraw sądowych, wymaga skorzystania z pomocy kancelarii prawnej.

Co to jest kancelaria prawna?

Kancelaria prawna jest podmiotem specjalizującym się w zagadnieniach obowiązującego prawa, którego zadaniem jest pomoc klientom w rozwiązywaniu problemów natury prawnej. W skład kancelarii wchodzą wykwalifikowane osoby, posiadające tytuł prawnika lub radcy prawnego. Najczęściej pracą kancelarii kieruje zespół kilku osób, z których każda specjalizuje się w nieco innej dziedzinie prawa.

Wbrew obiegowym opiniom, korzystanie z pomocy kancelarii prawnej nie jest równoznaczne z wynajęciem prawnika. Owszem, na taki krok powinny decydować się osoby, które potrzebują bardzo wyrafinowanej formy pomocy. Zwłaszcza, jeśli wynajęty prawnik ma je reprezentować w sądzie. Jeśli jednak dana sprawa ma dość mało skomplikowany charakter, to ogólna pomoc kancelarii jak najbardziej wystarczy.

Kancelaria prawna czy prawnicza?

Wbrew obiegowym opiniom, pojęcia kancelarii prawnej i prawniczej, oznaczają w gruncie rzeczy coś zgoła innego. Owszem, w potocznym języku stosuje się je niezależnie od okoliczności, aczkolwiek takie podejście jest merytorycznie błędne. Co ciekawe, problem ten nie dotyczy wyłącznie kwestii językowych, lecz również problematyki nieuczciwej konkurencji. Okazuje się bowiem, że wielu absolwentów kierunków prawnych, zakłada spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, by - na ich podstawie - móc świadczyć "pomoc prawną".

Świadczenie takiej pomocy jest dopuszczalne w polskim prawie, aczkolwiek zarezerwowane jest ono wyłącznie dla osób bez pełnej aplikacji. Oznacza to, że osoby te nie mogą używać względem prowadzonych przez siebie jednostek gospodarczych nazwy "kancelarii prawnej". Mimo to, bardzo często stosuje się w tym przypadku termin "kancelarii prawniczej", który to - z merytorycznego punktu widzenia - jest formą już nieco bardziej właściwą. Określanie swojej działalności tym właśnie mianem sugeruje, że klient ma tu do czynienia z półprofesjonalnym tworem, którego pracownicy nie posiadają pełnych kwalifikacji. Niestety mało kto zwraca na ów fakt uwagę.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Zadania realizowane przez kancelarię prawną są bardzo złożone, aczkolwiek skupiają się one na kompleksowej pomocy w zakresie określonej dziedziny prawa. Pomoc ta może być świadczona na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym z nich jest skorzystanie z konsultacji, w trakcie których prawnik doradzi klientowi, jakie kroki należy w danej sytuacji podjąć. W ramach usług kancelarii prawnej można też skorzystać z indywidualnej pomocy prawnika, który - w zależności od sytuacji - będzie reprezentował klienta w trakcie rozprawy sądowej, podpisywania umowy itd. Jeśli wybrana sprawa dotyczy kwestii związanych np. z prawem gospodarczym, prawnik może też reprezentować swojego klienta przed organami administracji państwowej.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Adwokacką Florczak Keller - https://kancelaria-kfk.pl/