Sensem istnienia każdego laboratorium jest przeprowadzanie pewnych konkretnych badań: czasem zaplanowane działania zmierzają do tego, by przeanalizować pewien teoretyczny problem, a czasem chodzi o to, żeby przy pomocy stosownych odczynników przebadać dane, które wymagają naukowego opisu. W każdym przypadku kluczowa jest jedna cecha pracy prowadzonej przez laboranta: dokładność.

I nie chodzi tu wyłącznie o skrupulatność samego pracownika, przejawiającą się w pilnowaniu procedur czy prowadzeniu nienagannych notatek. Dokładność jest ważna także podczas przeprowadzania jakichkolwiek reakcji chemicznych – niedostosowane do siebie dawki odczynników mogłyby grozić nie tylko otrzymaniem fałszywych wyników pracy, ale także doprowadzeniem do zagrożenia bezpieczeństwa pracowników. Dlatego tak ważne miejsce w każdym laboratorium zajmuje waga.

Waga analityczna, czyli jak znaleźć ilość idealną

Właściwe substancje chemiczne, ale i we właściwych proporcjach – to właśnie jest potrzebne, by móc przeprowadzać udane, wartościowe i wiarygodne prace laboratoryjne. W poszukiwaniach dawki idealnej danego specyfiku, każdemu laborantowi pomaga waga. Waga analityczna to takie wcielenie tego akcesorium, które obiecuje uzyskanie najdokładniejszych wskaźników wagi. Taki sprzęt jest bowiem niewiarygodnie czuły, podaje wyniki ważenia z dużą dokładnością. Taka waga jest w stanie podać ciężar danej substancji do nawet 0,1 mg. Waga analityczna przyjmuje współcześnie najczęściej model elektroniczny – wagi precyzyjnej, z jednym miejscem, na którym należy umieścić ważony odczynnik.

Tradycyjne wagi analityczne to urządzenia, których mechanizm działania opiera się na równoważeniu dwóch szalek, zamkniętych w przeszklonej obudowie. Ważenie wymaga wówczas tego, by skonfrontować poszukiwany ciężar z tym, który jest prezentowany przez konkretny odważnik. Znalezienie wagi badanego przedmiotu to moment, w którym obie szalki wagi osiągną tę samą wysokość. Wynik można wówczas odczytać spoglądając na wartość wskazywaną przez strzałkę.

Oczywiście waga to akcesorium, które nie zawsze okaże się najlepszym wyborem, gdy chodzi o sprzęt odmierzający odczynniki. Najlepiej sprawdza się w przypadku ciał stałych, które są umieszczane bezpośrednio na szalkach. Może wskazać zaledwie przybliżone wartości dla płynów, choć możliwe jest także wyliczenie wagi płynu, ważonego w pojemniku. Choć w przestrzeni laboratorium jest miejsce dla wielu fachowych sprzętów, nie ulega jednak wątpliwości że waga zajmuje w niej niezmiennie bardzo ważne miejsce.

Konsultacja merytoryczna tekstu: EQUIMED.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki